Svet

Ukrajinci už vedia, prečo padol vrtuľník s ministrom vnútra

Nezostrelila ho ukrajinská protivzdušná obrana, ako naznačovali kremeľskí propagandisti. Tragédiu nespôsobila ani sabotáž, čo bola jedna z vyšetrovacích verzií Kyjeva.

Smrť ukrajinského ministra vnútra Denysa Monastyrského, ôsmich ľudí z paluby helikoptéry a ďalších piatich obetí zo škôlky, ktorú v Brovaroch, satelitnom meste metropoly, zasiahli pred týždňom horiace trosky stroja, spôsobila chyba pilota v kombinácii s ďalšími nepriaznivými faktormi.

Pod tragédiu stroja, ktorým minister Monastyrskyj sprevádzaný svojím prvým námestníkom a štátnym tajomníkom rezortu vnútra, mieril z Kyjeva na horúci východ krajiny, do Charkova, sa podpísala aj hmla, nízka výška letu a obava z útoku z bieloruského územia. Vyplýva to z predbežných záverov vyšetrovateľov, o ktorých informuje portál Strana.ua.

Podľa nich letel pilot vrtuľníka v podmienkach obmedzenej viditeľnosti príliš nízko – v osudné ráno bola v Brovaroch hustá hmla – a výškovú budovu, na ktorej pre výpadok prúdu spôsobený ruským bombardovaním nesvietili výstražné majáčiky, zbadal príliš neskoro. Podľa nemenovaného zdroja z ministerstva vnútra si pilot zvolil trasu letu nad stotisícovým mestom pre obavy zo zamerania a zostrelenia stroja raketou odpálenou z Bieloruska, kde sa nachádzajú ruské vojská.

„Naše rádio-elektronické rušenie fungovalo. Ovplyvnilo to navigáciu. Pilot sa rozhodol preletieť cez Brovary. Bola hmla a nebola tam žiadna elektrina, takže červené svetlá na výškových budovách boli vypnuté. V kritickom momente, už veľmi blízko, pilot uvidel dom, ale nemal viac možnosť zabrániť katastrofe. Náhle sa prevalil a helikoptéra spadla na najbližšiu materskú školu,“ cituje Strana.ua svoj zdroj.

V dôsledku havárie zomrelo 14 ľudí vrátane jedného dieťaťa, ďalších 25 utrpelo zranenia, z toho 11 detí.

Vyšetrovanie prokuratúra zverila tajnej službe SBU, ktorá pôvodne zvažovala tri základné hypotézy: porušenie leteckých predpisov, technickú závadu či úmyselný zásah s cieľom zničiť vrtuľník.

Zdroj: https://spravy.pravda.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com