Slovensko

Dočká sa Slovensko a Česko tankov Leopard? Šéf nemeckej zbrojovky sa konečne vyjadril!

Na jar bude opravených 29 tankov Leopard, ktoré Nemecko sľúbilo ČR a Slovensku ako náhradu za ich zbrojnú pomoc vojnou zasiahnutej Ukrajine. Spravodajskému magazínu Stern to povedal šéf nemeckej zbrojovky Rheinmetall Armin Papperger.

V rámci takzvanej kruhovej výmeny Nemecko prisľúbilo Slovensku 15 a Česku 14 tankov Leopard. Má ísť o vyradené a repasované kusy zo zásob Rheinmetallu. Obe krajiny už v decembri už dostali jeden takýto stroj. Nemecko medzitým čelí stále väčšiemu tlaku, aby leopardy dodávalo na Ukrajinu, alebo aby aspoň povolilo ich reexport z tretích krajín.

“Tieto tanky patria spolkovej vláde. Môže s nimi robiť, čo chce, “zdôraznil Papperger. Rheinmetall podľa neho do konca marca opraví 29 bojových tankov Leopard 2A4, ktoré sú určené na dodanie na Slovensko a do Česka. Hovorca koncernu mediálnemu domu RND povedal, že týchto 29 tankov bude pripravených v apríli či máji.

Nemecká vláda zorganizovala časť svojej vojenskej pomoci Ukrajine ako výmenu s východnými partnermi v NATO. Tieto krajiny Ukrajine posielajú zbrane sovietskej výroby a za to majú dostať modernú náhradu z Nemecka, pripomenul magazín.

Šéf Rheinmetallu nedávno vyvolal rozruch výrokom, že oprava leopardov zo skladov koncernu zaberie takmer rok. Teraz vysvetlil, že niektorí ľudia “zle pochopili dôležité veci”. “Hovoril som o 22 leopardoch, ktoré sú Rheinmetallu a patria Rheinmetallu. Na tom trvám, tie nebudú hotové pred koncom tohto roka, “povedal Papperger. K stavu tejto techniky dodal: “Časť týchto tankov tu stála desať rokov s otvoreným poklopom, vo vnútri sú plesnivé. “

Hovorca koncernu k týmto 22 tankom RND povedal, že ich dodanie bude možné na konci tohto roka alebo začiatkom roka budúceho. Okrem nich tu bude 29 tankov, na ktorých sa pracuje pre projekty kruhových výmen, potvrdil. “Tankov Leopard 1 by sme mohli pripraviť 88,” dodal hovorca. Spolu je podľa neho možné dať k dispozícii 139 tankov Leopard.

Berlín je pod čoraz väčším tlakom Ukrajiny a niektorých spojencov zo Severoatlantickej aliancie (NATO), napríklad Poľska, aby umožnilo dodať Kyjevu tanky Leopard 2 nemeckej výroby, ktoré potrebuje na obranu pred ruskou inváziou.

Nemecký kancelár Olaf Scholz zatiaľ váha s poskytnutím týchto tankov Ukrajine, aj s udelením súhlasu iným krajinám NATO, aby Kyjevu poslali tieto tanky, ktoré majú vo svojej výzbroji.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com