Komentáre

Nepochopenie medzi Nemeckom a USA v súvislosti s dodávkami tankov na Ukrajinu

Administratíva Joea Bidena uviazla v slepej uličke s Nemeckom v otázke, či poslať tanky na Ukrajinu pred kľúčovým stretnutím lídrov západnej obrany v Nemecku v piatok, uvádza CNN.

Scholz chce tanky pre tanky

Nemeckí predstavitelia v uplynulých dňoch naznačili, že svoje tanky Leopard nepošlú na Ukrajinu a ani to nedovolia žiadnej inej krajine s tankami nemeckej výroby, pokiaľ USA nebudú súhlasiť s vyslaním svojich tankov M1 Abrams do Kyjeva. Pentagon už mesiace hovorí, že to nemá v úmysle urobiť kvôli logistickým nákladom na ich údržbu (vrátane leteckého paliva).

Vo štvrtok vysoký predstaviteľ Bidenovej administratívy anonymne pre CNN povedal, že Nemci požadujú tanky pre tanky a neuvažujú o iných ponukách, ktoré USA urobili, aby Berlín poslal leopardov.

Spor o tanky je súčasťou väčšej debaty medzi USA a ich európskymi spojencami o posielaní čoraz sofistikovanejších zbraní na Ukrajinu, vrátane rakiet dlhšieho doletu, ktoré by Ukrajine umožnili zasiahnuť ciele vzdialené až 300 kilometrov.

Británia, Poľsko, Fínsko a pobaltské štáty naliehajú na členov NATO, aby dodali do Kyjeva ťažšie vybavenie, čo je podľa nich kľúčový bod obratu vo vojne. Zdá sa, že Ukrajina aj Rusko sa na jar pripravujú na nové útoky a existujú náznaky, že Moskva môže pripravovať ďalšie mobilizácie vojsk.

Minulý týždeň Briti zvýšili tlak na svojich západných spojencov vyhlásením, že pošlú 14 svojich tankov Challenger na Ukrajinu. Nemecko a USA sa však v stredu postavili proti myšlienke poslať svoje vlastné tanky.

Zelenskyj: Nie je to súťaž, umierajú tu ľudia

Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre nemecké verejnoprávne médiá neskrýval v tejto veci sklamanie. Ako povedal, je presvedčený, že súčasná diskusia nie je voči jeho krajine „férová“. Ukrajinský prezident povedal, že to nie je záležitosť medzi Nemeckom a Amerikou, „toto nie je súťaž“.

“Ste dospelí.” Dá sa to povedať na najbližších šesť mesiacov. Ľudia tu však zomierajú každý deň. Nie je to tak, že zaútočíme, ak má niekto obavy. Tieto leopardy cez Rusko neprejdú. Bránime sa! vysvetlil Zelenskyj.

„Tanky pre Ukrajinu sú tanky za slobodu,“ povedal pre BBC Newsnight Jurij Sak, poradca ukrajinského ministra obrany. Ak nebudú poslané, iné krajiny môžu jedného dňa “byť nútené ich samé použiť” proti Moskve, varoval.

Patová situácia medzi Nemeckom a USA

Ako poznamenáva CNN, práve vtedy Berlín zatiahol Washington hlbšie do slepej uličky, čo naznačuje, že zásoba ich tankov závisí od toho, že USA urobia to isté.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu údajne povedal americkým kongresmanom v Davose, že Nemecko nebude súhlasiť s presunom tankov Leopard na Ukrajinu, kým sa USA nerozhodnú poslať svoje vlastné tanky Abrams, informoval vo štvrtok Politico.

Podľa portálu, ktorý sa odvoláva na tri zasvätené zdroje, sa Scholzov rozhovor s 12 kongresmanmi odohral v stredu počas fóra v Davose. Konverzácia mala byť zdvorilá, no zároveň mala ukázať, „ako ďaleko sú od seba Washington a Berlín v dohode o tankoch“. Politici mali byť podľa Politica prekvapení z toho, čo kancelárka povedala, pretože si mysleli, že v tejto veci nastal väčší pokrok.

Pred štvrtkovým stretnutím amerického ministra obrany Lloyda Austina a jeho nemeckého náprotivku Borisa Pistoriusa v Berlíne vysoký predstaviteľ americkej obrany povedal, že USA sú “optimistické, že je možné dosiahnuť pokrok” v otázke tankov. Nie všetci v americkej vláde však zdieľajú tento optimizmus. Mnoho vysokopostavených administratívnych predstaviteľov súkromne vyjadrilo frustráciu nemeckým predstaviteľom za to, že to, čo USA považujú za falošnú ekvivalenciu medzi americkým Abramsom a nemeckými leopardmi.

“Je to hlúposť,” povedal vysoký predstaviteľ administratívy o nemeckej žiadosti o americké tanky popri nemeckých. “Je to ako keby si mysleli, že sú rovnakí a nie sú. Nezdá sa mi, že by pochopili rozdiel.”

Americkí predstavitelia oboznámení so situáciou vo štvrtok pre CNN uviedli, že problém s tankami je stále nevyriešený pred piatkovým stretnutím a že by bolo prekvapujúce, keby Nemecko zmenilo názor napriek súkromnej nátlakovej kampani Austina.

USA pod tlakom

Z niektorých strán stúpa tlak na USA, aby pokračovali a poslali tanky Abrams jednoducho ako spôsob, ako vyhrať nad Nemcami. “Scholz chce byť v súlade s USA,” povedal Rep. Seth Moulton zo CNN po diskusii o prípade so Scholzom tento týždeň v Davose. “Myslím si, že USA by mali dať nejaké tanky, ak to Nemecko požaduje. Hovorí sa tomu vedenie.”

USA vo štvrtok oznámili nový ukrajinský bezpečnostný balík v hodnote 2,5 miliardy dolárov, ktorý po prvýkrát zahŕňa AFV Stryker a ďalšie AFV Bradley. Balenie však neobsahuje tanky M1 Abrams a je nepravdepodobné, že by ich USA doručili v dohľadnej dobe, keďže je ťažké a drahé dodať a udržiavať.

„Jednou z vecí, na ktorú sa minister Austin veľmi zameral, je, že by sme Ukrajincom nemali dodávať systémy, ktoré nevedia opraviť, udržiavať a z dlhodobého hľadiska si to nemôžu dovoliť, pretože pomôcť Ukrajine na bojisku.“ – povedal v stredu námestník amerického ministra obrany Colin Kahl.

Zástupkyňa tlačovej tajomníčky Pentagonu Sabrina Singhová zasa novinárom povedala, že posielať Abramsa na Ukrajinu v tejto chvíli nedáva zmysel. Poukázala aj na problémy s logistikou a údržbou amerických strojov. Zároveň zdôraznila, že existuje veľa krajín, ktoré môžu Ukrajine dodať leopardy.

Poľsko pripravené odovzdať rotu tankov Leopard 2

V piatok sa na americkej základni v Ramsteine ​​pod predsedníctvom ministra obrany USA má uskutočniť ďalšie stretnutie kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny medzi 50 krajinami.

Očakáva sa rozhodnutie o miliardovej vojenskej pomoci Ukrajine, ale stretnutie bude pravdepodobne považované za neúspešné, pokiaľ nepovedie k presunu tankov, ktoré sú podľa Kyjeva potrebné na odrazenie ruských útokov, uviedla už skôr agentúra Reuters.

  • Na piatkovom stretnutí na základni Ramstein obnovím svoju výzvu na presun tankov Leopard 2 na Ukrajinu – oznámil podpredseda vlády, šéf ministerstva národnej obrany Mariusz Błaszczak, ktorý sa vo štvrtok zúčastnil na telekonferencii so zástupcami ministerstva obrany a ozbrojených síl 10 ďalších krajín. Dodal, že počíta s tým, že Nemecko vstúpi do koalície pripravené odovzdať tanky.

Pripravenosť Poľska poskytnúť leopardy v sile roty (v NATO spravidla 14 tankov) vyhlásil prezident Duda 11. januára vo Ľvove.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v stredu naznačil, že Varšava môže jednoducho ignorovať akékoľvek limity, ktoré sa Nemecko snaží uvaliť na vývoz nemecky vyrobených tankov dodávaných Poľskom.

  • Súhlas je tu druhoradý. Buď tento súhlas rýchlo získame, alebo sami urobíme správnu vec,“ povedal v televízii Polsat News. Ako dodal: – Budeme sa aj naďalej snažiť, budeme aj naďalej naliehať na kanceláriu nemeckej kancelárky, aby čo najskôr odpovedala na náš návrh – povedal poľský premiér.

Leopard 2, ktorý používajú mnohé krajiny NATO vrátane Poľska, vyrába nemecká spoločnosť Krauss Maffei Wegmann spolu s obranným koncernom Rheinmetall. Presun týchto zbraní do tretích krajín si vyžaduje súhlas Federálneho bezpečnostného úradu na čele so spolkovým kancelárom.

Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com