Komentáre

Systematika a expanzia sú hlavnými princípmi vojenskej podpory Ukrajiny

Výročie totálnej invázie Ruskej federácie na územie Ukrajiny je za dverami. Takmer pred rokom sa vo svetových dejinách objavil ďalší bod, odkiaľ niet návratu, po ktorom mnohé krajiny sveta prehodnotili svoje priority národnej bezpečnosti a vojenská pomoc Ukrajine sa stala jedným zo spôsobov ochrany ich štátu.

Po 24. februári 2022 sa ukázalo, že Rusko otvorene ignoruje normy medzinárodného práva a dohovory o pravidlách vojny, a preto je hrozbou číslo 1 pre bezpečnosť celej Európy. Napriek porážkam, ktoré Ruská federácia utrpela počas rusko-ukrajinskej vojny (neúspešné operácie na dobytie Kyjeva a Charkova, ústup z pravého brehu Chersonskej oblasti, strata značného množstva pracovných síl a techniky), Rusko neopúšťa svoje agresívne plány.

Ruské jednotky pokračujú v kriminálnych útokoch na civilné obyvateľstvo Ukrajiny a kritickú infraštruktúru. Straty na vybavení sa Rusko snaží kompenzovať opätovným otvorením zásob z 20. storočia a dodávkami zbraní zo „spriatelených“ krajín (napríklad iránske útočné bezpilotné lietadlá) a straty živej sily – neustálou mobilizáciou, ktorej ďalšia vlna sa očakáva v blízkej budúcnosti, počas ktorej sa plánuje odvod 500 tisíc ľudí, a teda rozšírenie ruskej armády na 2 milióny ľudí.

Súčasné porážky Ruskej federácie na bojisku sú zásluhou ukrajinskej odolnosti a motivácie, ako aj zbraní poskytnutých medzinárodnými partnermi. Budúce porážky Ruskej federácie rovnakým spôsobom priamo závisia od množstva vojenskej pomoci medzinárodných partnerov. Čím modernejšie a účinnejšie zbrane budú v rukách ukrajinských obranných síl, tým skôr dôjde k hlavnej porážke Ruskej federácie v tejto vojne. Útočné zbrane zohrávajú najvýznamnejšiu úlohu pri dosahovaní medzinárodne uznávaných hraníc a Ukrajina ich potrebuje dostatočný počet na uskutočnenie úspešnej útočnej operácie, od ktorej závisí bezpečnosť Ukrajiny aj celej Európy.

Ukrajina potrebuje viac zbraní, aby vyhrala vojnu s Ruskom. Systematická a zvyšujúca sa podpora Ukrajiny pomôže priblížiť porážku ruskej armády na Ukrajine, čím zabezpečí ďalšie krajiny pred možnou ruskou vojenskou agresiou. Vojenská podpora Ukrajiny zo strany medzinárodných partnerov by sa preto mala vykonávať až do konca vojny.

Očakáva sa, že počas stretnutia vo formáte Ramstein, ktoré sa bude konať 20. januára, Ukrajina dostane od partnerov nové balíčky vojenskej pomoci, najmä tanky a bojové vozidlá pechoty. 16. januára Slovensko previedlo ôsmu samohybnú lafetu Zuzana 2 na Ukrajinu na základe zmluvy na dodávku ôsmich jednotiek tohto typu zbraní, ako to oznámil minister obrany SR. Ďalším krokom vojenskej pomoci by mohlo byť poskytnutie útočných zbraní.

Aj keď je Rusko už oslabené, stále nesie nebezpečenstvo a stále dúfa v dlhú vojnu na Ukrajine. Je dôležité zabrániť zdĺhavej vojne na Ukrajine a urýchliť jej vojenské víťazstvo a poskytnutie zbraní je možno najefektívnejším a najspoľahlivejším spôsobom, ako to dosiahnuť.

Autor: J.N.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com