Svet

Putin by mohol v najbližších dňoch vyhlásiť druhé kolo mobilizácie, uvádza ISW

Správy o plánovanej druhej fáze mobilizácie Kremeľ opakovane popiera.

Ruský prezident Vladimir Putin by mohol v najbližších dňoch – možno už v stredu – oznámiť druhé kolo mobilizácie obyvateľstva do vojny proti Ukrajine. Vyplýva to z analýz, ktoré v stredu zverejnil americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). TASR správu prevzala z agentúry DPA.

ISW uvádza, že Putin by mohol mobilizáciu ohlásiť už v priebehu stredy. V tento deň sa totiž v Petrohrade zúčastní na oslavách prelomenia nemeckého obkľúčenia mesta, ku ktorému došlo v januári 1944. Navštívi tiež tamojšiu zbrojovku.

Inštitút vo svojej analýze tiež uvažuje nad tým, že šéf Kremľa by mohol aj oficiálne vyhlásiť Ukrajine vojnu. DPA pripomína, že ruskí predstavitelia stále označujú inváziu za „špeciálnu vojenskú operáciu” a použitie termínu „vojna” je podľa ruských zákonov zakázané a trestné.

ISW dodáva, že spravodajské služby Ukrajiny i západných krajín opakovane upozorňujú na Putinove plány vyhlásiť v polovici januára druhé kolo mobilizácie.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok zároveň ohlásil, že Rusko zavedie v rokoch 2023 až 2026 výrazné zmeny vo svojich ozbrojených silách so zámerom posilniť bojové schopnosti námorných, vzdušných a strategických raketových síl.

Rusko koncom decembra tiež vyhlásilo, že v ďalších rokoch plánuje zvýšiť počet vojakov ruskej armády z 1,15 milióna na 1,5 milióna.

V Rusku bola vlani v septembri vyhlásená prvá mobilizácia od druhej svetovej vojny. V rámci nej povolali do Ruskom rozpútanej vojny na Ukrajine vyše 300-tisíc bývalých vojakov vrátane niekdajších brancov.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com