Kultúra

Nezávislá Ukrajina je garantom bezpečnosti Európy voči Rusku. Orban si to myslí.

Maďarský premiér neprestáva udivovať. Po tom, čo začal týždeň otvorene šovinistickým trikom, keď sa na verejnosti objavil v šatke s mapou „Veľkého Maďarska“, Orban ho ukončil hlasným vyhlásením, že „Rusko ohrozuje Európu“.

A toto nepovedal nikto iný ako Putinov milujúci politik v Európe. Maďarský premiér prostredníctvom video spojenia na medzinárodnej konferencii v Paname poznamenal, že Európa v súčasnosti čelí viacerým výzvam – bojom na Ukrajine, sprievodnej hospodárskej kríze a migrácii.

„Európa je jednotná vo svojich cieľoch. A čo je najdôležitejšie, Rusko by nemalo predstavovať hrozbu pre bezpečnosť Európy, a preto potrebujeme suverénnu Ukrajinu,“ povedal Orbán.

Šéf maďarskej vlády zároveň poznamenal, že na ceste k dosiahnutiu tohto cieľa sa názory európskych krajín na nástroje vrátane sankcií líšia, ale dialóg pokračuje.

Čo sa stalo v mysli maďarského premiéra, pretože predtým boli orgány krajiny mimoriadne opatrné, keď hovorili o Moskve. A samotného Orbána v západnej tlači takmer nikdy nenazývajú, s výnimkou „proruského politika“.

Najmä opakovane vyhlásil, že „sankcie proti Moskve sú krokom k vojne“ medzi EÚ a Ruskom, kritizoval Berlín za pomoc Kyjevu a vyjadril nespokojnosť s plánmi na zníženie nákupov plynu z Ruskej federácie.

A tu je nečakaný zvrat. Navyše, to, že Orbán povedal o Ukrajine nebola náhoda či nepremyslenosť, potvrdzujú slová ďalšej maďarskej političky – prezidentky krajiny Kataliny Novakovej, ktorá vyhlásila, že „Putinova zodpovednosť za vojnu“ je zrejmá.

„Zodpovednosť Vladimíra Putina za túto vojnu je zrejmá a Maďari vždy a všade boli proti tomuto krviprelievaniu. S Ukrajinou susedíme a naši susedia sa môžu spoľahnúť na našu pomoc. Susedia vždy zostanú susedmi,“ povedal Novak a upozornil na skutočnosť, že „vojna na Ukrajine je najnaliehavejšou a najdôležitejšou výzvou v našom regióne“.

Tento postoj vyjadrila na brífingu v Kyjeve po summite o potravinovej bezpečnosti s tým, že Maďarsko má “150 000 dôvodov na zastavenie tejto vojny a dosiahnutie mieru”.

„150-tisíc dôvodov je 150-tisíc Maďarov žijúcich v Zakarpatsku na území Ukrajiny. Pomerne veľa etnických Maďarov už položilo životy za obranu Ukrajiny,“ povedal maďarský prezident.

A v tomto prípade je dôležité nielen to, že takéto veci hovorí prezident Maďarska. To sú slová Orbánovho najbližšieho spolupracovníka v strane, do roku 2021 bývalého podpredsedu Fideszu.

Je veľmi odhaľujúce, že Maďarsko mení svoju rétoriku a podľa toho aj prístup k Rusku a Ukrajine.

Pri pokuse zistiť, čo spôsobilo také zmeny, ktoré otočili pozíciu Budapešti o 180 stupňov, musíme hovoriť o niekoľkých okolnostiach.

Spravidla, keď ide o Orbánove sympatie ku Kremľu, dôvodom tohto postoja je zvyčajne túžba súčasného maďarského premiéra mať lacnú energiu z Ruskej federácie.

Príbeh má však zrejme aj druhú stránku. Moskva teda podľa niektorých novinárov môže Orbana vydierať kompromitujúcim dôkazom, napríklad o vyplácaní peňazí strane Fidesz, ktorej šéfuje maďarský premiér.

Samozrejme, sú to len špekulácie. Ale to, že Rusko dokáže vydierať Maďarsko dodávkami zemného plynu, je celkom reálne.

Pravda, ako poznamenávajú odborníci, Budapešť sa snaží diverzifikovať zdroje energetických zdrojov. Orbánova vláda teda v tomto smere podnikla niekoľko veľmi opatrných krokov, najmä pokiaľ ide o dodávky plynu.

Situáciu závislosti Maďarska od Ruska to neovplyvnilo, dôležitý je však samotný pokus.

A zmena rétoriky maďarského vedenia môže naznačovať túžbu vymaniť sa zo závislosti od Moskvy.

Existuje však množstvo ďalších otázok. Maďarsko je jedinou krajinou EÚ, ktorá po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári tohto roku nevyhostila ruských diplomatov, naopak, zvýšila ich počet zo 45 na 56 zamestnancov.

Každý vie, čo je ruská diplomacia – sú to spravodajskí dôstojníci, legalizovaní špióni.

A sú dve možnosti: buď maďarský štát nebude schopný vyhnať ľudí, ktorí predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť. Alebo je tu iný záujem strán.

Naozaj sa Orbán rozhodol ísť proti Kremľu?

Musíme tiež pamätať na to, že so všetkou „láskou“ k Putinovi je Maďarsko v EÚ. A bez ohľadu na to, ako Orban demonštruje svoju nezávislosť, nemôže nerátať s pravidlami hry v Európskom spoločenstve.

A otázok je naňho dosť, z prvého pohľadu. A hrozia, že ovplyvnia ekonomiku krajiny.

Napríklad Maďarsko sa stalo prvým štátom v histórii EÚ, ktorému Európska komisia odporučila Rade EÚ zmraziť platby určené pre Budapešť, vo výške asi 7,5 miliardy eur.

Stalo sa to ešte v septembri a súviselo to s podozreniami maďarských predstaviteľov z korupcie a obavami o vládu zákona v krajine.

Možnosť neprideľovať prostriedky z európskych fondov krajinám, v ktorých je narušený právny štát a demokratické princípy, schválili krajiny EÚ zhruba pred dvoma rokmi, proti čomu sa mimochodom ostro postavila Budapešť.

EÚ má na maďarské orgány veľa otázok – autoritárske tendencie, potláčanie mimovládnych organizácií, obmedzovanie práv menšín a rodová nerovnosť, podmaňovanie súdov a médií.

Európsky parlament dokonca prijal uznesenie, že Maďarsko prestalo byť plnohodnotnou demokraciou a zmenilo sa na „volebnú autokraciu“.

Tu s takouto batožinou. To všetko nasvedčuje tomu, že Orbánov deštruktívny postoj, deklarovaný ako záujem o záujmy Maďarska, v skutočnosti veľmi škodí záujmom samotných Maďarov.

Možno sme svedkami historického obratu v politike Budapešti?

Okrem toho sa Rusko stalo príliš toxickým. Aj keď sa už Orbán snaží od Moskvy dištancovať, nechce si pošpiniť svoju blízkosť s Putinom, potom to hovorí jednak o dekadencii Kremľa, od ktorého sa všetci odvracajú, jednak o túžbe Budapešti zachovať si slušnú tvár.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com