Kultúra

BBC škrtá v zahraničných redakciách. Prepustí takmer 400 zamestnancov

BBC World Service chystá výrazné zúženie.

Verejnoprávna BBC vo štvrtok oznámila, že takmer 400 zamestnancov BBC World Service príde o pracovné miesto. Prepúšťanie súvisí so znižovaním nákladov a prechodom na digitálne platformy. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Koniec BBC v arabčine, perzštine a iných jazykoch

„Dnešné návrhy obsahujú zrušenie celkovo zhruba 382 pracovných miest,” uviedla BBC v online vyhlásení. Ak zamestnanci a odbory schvália príslušné návrhy, BBC World Service už nebude vysielať v arabčine, perzštine, kirgizštine, hindčine, bengálčine, čínštine, indonézštine, tamilčine a urdčine.

Niektoré redakcie sa z Londýna presunú do iných krajín: thajská sa presťahuje do Bangkoku, kórejská do Soulu a bengálska do Dháky. Program „Focus on Africa“ bude vysielať z Nairobi.

Tieto kroky BBC zdôvodnila úsporami. Jej medzinárodné vysielanie, ktoré v súčasnosti funguje v 40 jazykoch a týždenne ho počúva okolo 364 miliónov ľudí, musí ušetriť 28,5 milióna libier. Celkové úspory majú dosiahnuť 500 miliónov libier.

Ďalším dôvodom sú zmeny v návykoch poslucháčov, pretože čoraz viac ľudí sleduje správy online. Služba BBC World Service je financovaná z koncesionárskych poplatkov. V súčasnosti to je 159 libier a platí ho každá domácnosť s televízorom.

11 jazykových služieb výlučne v digitáli

Už teraz je výlučne v digitálnom formáte 11 jazykových služieb – okrem iných vysielanie srbské, ruské, turecké, vietnamské, thajské, azerbajdžanské či brazílske. V rámci plánov na reštrukturalizáciu sa k nim pridá čínština, indonézština, gudžarátčina, pidžin, igboština, urdčina a jorubčina.

Stanica BBC ešte v júli predstavila plány na zlúčenie televízie BBC World News a podobnej domácej britskej stanice do jedného kanála, ktorý má byť spustený v apríli budúceho roku.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com