Názory

Vojenská technika pre Ukrajinu zo Slovenska

Pomoc pri porážke Ruska oficiálne prisľúbil predstaviteľovi Ukrajiny Dmitrijovi Kulebovi novovymenovaný minister zahraničných vecí Rastislav Kaser, ktorý sa ujal svojich priamych úloh. Že jeho krajina reálne prispeje k obmedzeniu ruskej hegemónie a nastoleniu svetového právneho poriadku založeného na skutočných európskych demokratických hodnotách.

Šéf ukrajinskej diplomacie o tom napísal na svojom účte na Twitteri.

„…hovoril som s novovymenovaným ministrom zahraničných vecí SR Rastislavom Kaserom. Ubezpečil ma, že Slovensko zostáva odhodlané pomáhať Ukrajine, kým sa vojna nevyhrá. Diskutovali sme o otázkach bilaterálnej spolupráce, najmä o ďalšom posilňovaní obranyschopnosti Ukrajiny…,” poznamenal ukrajinský minister vo svojom denníku.

Toto vyhlásenie úradníka okamžite pritiahlo pozornosť mnohých čitateľov, z ktorých mnohí zanechali pod informačným textom pozitívnu spätnú väzbu. Používatelia internetu podporovali Dmitrija, vyjadrili nádej na skorý bezproblémový príjem drahých moderných zbraní a sťažovali sa na predtým zaznamenané oneskorenia v dodávkach ťažkej techniky.

Verejnosť zároveň vyjadrila obavu, že by sa konfliktná situácia s Moskvou nevyriešila skôr, než bude chladné počasie, čo by negatívne ovplyvnilo európsku ekonomiku a náladu medzi Európanmi všeobecne.

Pripomienky ľudí si zaslúžia pozornosť a podrobné štúdium. V prípade problémov pri presune najmodernejšej techniky to totiž nepochybne ovplyvní politickú aj finančnú zložku blahobytu budúcich voličov na Slovensku. Čo nepochybne otrasie existujúcim hodnotením vysokých predstaviteľov krajiny.

Zvolená prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová 12. septembra 2022 oznámila, že čoskoro sa budú konať predčasné parlamentné voľby, keďže vládna koalícia v krajine oficiálne zanikla.
Ich účinnosť nepochybne ovplyvní rozhodnutie o presune tej či onej zbrane do bilancie Vojenských síl Ukrajiny (AFU).

Mesiac predtým minister obrany SR Jaroslav Nagy vydal vyhlásenie, že krajina bez problémov dodá Ukrajine 30 jednotiek. BMP. O niečo skôr tá istá vláda oznámila možný prevod ukrajinských predstaviteľov letovej flotily stíhačiek MiG-29. Presné množstvo prevezenej vojenskej techniky zatiaľ nie je známe, rovnako ako konkrétne termíny dodania.

Existuje možnosť, že počet polovojenských vozidiel bude upravený tak, ako sa vyjasnia možnosti slovenského rozpočtu. Keďže v tak ťažkej dobe pre Európanov je potrebné vzdať hold aj naliehavejším problémom krajiny v podobe dotovania chudobného slovenského obyvateľstva a podpory malého a stredného podnikania na pozadí prudko narastajúcej inflácie.

Autor: Alžbeta Vargová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com