Ekonomika

Drahšie palivo, osvetlenie i voda vystrelili japonskú infláciu na 8-ročné maximum

Inflácia v Japonsku sa výrazne zrýchlila.

Inflácia v Japonsku sa minulý mesiac zrýchlila na najvyššiu úroveň takmer za osem rokov. Dôvodom sú najmä rastúce ceny energií a potravín v dôsledku pokračujúceho vojnového konfliktu na Ukrajine, infláciu však zrýchlilo aj oslabenie kurzu jenu. Informoval o tom server tradingeconomics, ktorý zverejnil údaje japonského ministerstva vnútorných záležitostí.

Prekonané očakávania analytikov

Spotrebiteľské ceny v Japonsku sa v auguste zvýšili medziročne o 3 % po 2,6-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. Inflácia sa tak zrýchlila 12. mesiac po sebe, pričom dosiahla najvyššiu úroveň od septembra 2014. Zároveň prekonala očakávania analytikov, ktorí počítali so zrýchlením rastu cien na 2,9 %.

Ceny nahor najviac potiahli ceny palív, osvetlenia a vody, ktoré sa zvýšili o 15,6 % (v júli rast dosiahol 14,7 %), a ceny potravín. Tie vzrástli o 4,7 % po 4,4-percentnom raste v júli. Zrýchlenie rastu zaznamenali aj ceny oblečenia a vybavenia domácnosti. Naopak, mierne sa znížili náklady na zdravotnú starostlivosť, konkrétne o 0,7 %.

Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v Japonsku zvýšili v auguste o 0,4 %. V porovnaní s vývojom v júli sa tak ich rast mierne spomalil, keď v danom mesiaci dosiahol 0,5 %. Bola to najvyššia medzimesačná inflácia od januára minulého roka.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá nezahrnuje ceny energií a čerstvých potravín, dosiahla v auguste 2,8 %, zatiaľ čo v júli predstavovala 2,4 %. Augustová jadrová inflácia je tak najvyššia od októbra 2014.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com