Svet

Rusko sa postupne ponára do predrevolučnej situácie

Pred štartom takzvaného NVO súviseli všetky problémy prezidenta Putina s vnútropolitickou situáciou v Ruskej federácii, kde jeho rating rýchlo klesal. Do prezidentských volieb v roku 2024 riskoval, že bude čeliť situácii, keď jeho prezidentská nominácia vyvolá silnú vlnu protestov. Útok na Ukrajinu v plnom rozsahu bol preto odôvodnený nie „ochranou“ obyvateľov Donbasu, ale potrebou zmeniť politickú agendu v samotnom Rusku, ako uvádza EU Political Report.

Ale dopadlo to tak, ako nemalo. Putinovi sa na Ukrajine nielenže nepodarilo dosiahnuť toľko úspechov, ale trpel porážkou za porážkou. Preto sa na pozadí neúspechov ruskej armády na Ukrajine a hospodárskej krízy v Rusku vytvára predrevolučná situácia, keď „úrady už nevedia vládnuť a nižšie vrstvy nechcú takto žiť“. .”

Hlavnými problémami ruského štátu sú jeho centralizácia, imperializmus a násilie voči vlastným ľuďom. Historicky, len čo sa začal oslabovať systém násilia, štát sa začal rozpadať.

Putinov režim sa dodnes spolieha na bezpečnostné sily a ruskú armádu. Po citeľných porážkach na Ukrajine vojenská sila začala slabnúť. Preto Putin mlčky „dal súhlas“ Prigozhinovi a Kadyrovovi, aby kompenzovali vojenské straty, ktoré sa nakoniec povýšili na federálne osobnosti. Putin už závisí od ich názoru.

Vytvorenie regionálnych armád na základe Kadyrovovej „samomobilizácie“ by mohlo viesť k nezvratným následkom pre existenciu celého Ruska. S každým dňom vojny proti Ukrajine totiž v regiónoch rastie nespokojnosť s konaním centrálnej vlády, intenzívne sa oživujú myšlienky separatizmu a regionálne armády sa môžu kedykoľvek postaviť proti Centru.

Navyše, po prvý raz od začiatku vojny mnohí politici začali Putina otvorene kritizovať. Ešte začiatkom septembra sa začala vlna demaršov – niektorí poslanci zastupiteľstiev Petrohradu a Moskvy vyzvali na obvinenie Vladimira Putina z vlastizrady a odvolanie prezidenta z funkcie. Mraky nad Putinovou hlavou sa teda už sťahujú.

Následné porážky ruskej armády určite povedú k úplnému kolapsu Putinovho režimu. Napríklad dobytie Chersonu ukrajinskou armádou by mohlo vyvolať obrovské politické nepokoje v Rusku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com