Ekonomika

Inflácia dosahuje 14 %, pomoc najchudobnejším vzrastie: Ako sa zvýšia dávky v hmotnej núdzi?

V júni dostali 100 €, a to je nateraz všetko. Aj keď inflácia na Slovensku v auguste dosiahla ďalší rekord, ľudia v hmotnej núdzi si polepšia až na budúci rok. Od januára sa automaticky zvýšia sociálne dávky. Ministerstvo práce minulý týždeň predložilo návrh opatrenia o úprave jednotlivých súm. Čo sa zmení?

Žiadna mimoriadna finančná injekcia a ani veľké zvýšenie doterajších súm! Ministerstvo práce si len plní zákonnú povinnosť. V júli vzrástlo životné minimum, o pol roka nato sa musí zvýšiť pomoc v hmotnej núdzi. Napríklad základná dávka pre jednotlivca bez detí vzrastie zo 68,80 € na 74 €, pre osamelého rodiča najviac štyroch detí zo 130,90 € na 140,70 €. „Tento proces sa uskutočňuje každý rok na základe zákonom stanoveného mechanizmu,“ informuje Eva Rovenská z tlačového odboru rezortu práce.

Zmena je v pláne

Štatistický úrad v stredu informoval, že inflácia sa v auguste vyšplhala na 14 %. Nepretržite rastie od januára minulého roka a dosahuje najvyššiu úroveň od začiatku milénia. „Základná dávka pre jednu osobu po zvýšení na 74 eur je výsmechom,“ reaguje Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík (IVRA). Sociálny systém podľa neho nie je nastavený tak, aby pomáhal najzraniteľnejším, ale i tým, ktorí doň prispievajú. Ministerstvo v júli predložilo návrh zákona, ktorý by nanovo definoval adresátov pomoci v hmotnej núdzi a v niektorých prípadoch výraznejšie zvýšil jednotlivé sumy.

Kým jednotlivcovi bez detí by patrilo 76,80 €, osamelý rodič štyroch detí by si polepšil až na 251,60 €. „Cieľom novely je upraviť podmienky poskytovania pomoci v hmotnej núdzi tak, aby bola adresnejšia, efektívnejšia a aby mala motivačný efekt voči jej príjemcom vymaniť sa z hmotnej núdze,“ dodáva Rovenská.

Celý systém je súci na zmenu

Martin Halás, IVRA

– Základná dávka pre jednu osobu 74 € je výsmechom, najmä v kontexte ústavného práva na pomoc. Nie je to chyba navyšovania – kríza, vojna a zdražovanie ukázali, že pomoc v hmotnej núdzi, životné minimum či valorizácia dôchodkov nereflektujú situáciu a treba pristúpiť k zmene celého sociálneho systému. Teraz nie je nastavený tak, aby pomáhal najzraniteľnejším, ani tým, ktorí doň prispievajú.

Zdroj: https://www.cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com