Ekonomika

Ázijské akciové trhy klesli a existujú obavy, že prehnaným zvýšením úrokov dôjde k recesii

Ázijské akciové trhy v pondelok klesli po tom, ako v uplynulom týždni výrazne oslabil trh USA. Investori sa totiž chystajú na to, že americký Federálny rezervný systém (Fed) opäť zvýši úroky.

Nervozitu trhov vyvoláva pretrvávajúca vysoká inflácia. Obchodníci majú obavy, že Fed a iné centrálne banky by mohli úroky zdvihnúť prehnane a spôsobiť recesiu. Väčšina ekonómov prognózuje, že Fed na tohtotýždňovom zasadaní zvýši svoju hlavnú úrokovú sadzbu o tri štvrtiny percentuálneho bodu.

Hongkonský akciový index Hang Seng si odpísal 1,15 percenta, index čínskej burzy Shanghai Composite si pohoršil o 0,45 percenta a juhokórejský akciový index Kospi stratil 1,01 percenta. Na japonských akciových trhoch sa v pondelok pre štátny sviatok neobchodovalo.

Japonská centrálna banka bude zasadať v stredu a vo štvrtok, pričom bude čeliť rastúcemu tlaku, aby riešila pokles jenu po prudkom raste hodnoty dolára. Avšak zatiaľ sa Bank of Japan pevne drží svojej politiky udržiavania mimoriadne nízkych úrokov v nádeji, že to stimuluje investície a výdavky.

Zdroj: https://www.webnoviny.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com