Ekonomika

Ceny ropy v závere týždňa mierne vzrástli, za týždeň však klesli o takmer 2 %

Ceny nahor posunulo mierne oslabenie kurzu americkej meny v závere týždňa.

Ceny ropy zaznamenali v závere tohto týždňa mierny rast, k čomu prispelo oslabenie kurzu dolára a správy o dočasnom zastavení vývozu ropy z kľúčového terminálu v Basre koncom týždňa.

Rast bol však minimálny a za celý týždeň ceny ropy klesli, keďže trhy sa pripravujú na ďalšie sprísnenie menovej politiky zo strany americkej centrálnej banky. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v novembri sa na záver piatkového obchodovania (16. 9.) zvýšila o 51 centov (0,56 %) a obchodovanie uzatvorila na úrovni 91,35 USD (91,77 eura) za barel (159 litrov). Cena americkej ľahkej ropy WTI s októbrovým kontraktom uzatvorila obchodovanie na úrovni 85,11 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou sa tak zvýšila o jeden cent, čo znamená 0,01 %.

Silný dolár

Ceny nahor posunulo mierne oslabenie kurzu americkej meny v závere týždňa, ako aj správy z piatka o pozastavení exportu ropy z terminálu v Basre po tom, ako v dôsledku trhliny unikol väčší objem ropy. Počas víkendu sa však vývoz ropy z terminálu začal postupne obnovovať.

Za celý týždeň však na ceny ropy pôsobil silný dolár, ako aj informácie o pravdepodobnom ďalšom výraznom zvýšení úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky. To by znamenalo ďalší tlak na ekonomiku a zníženie dopytu po rope. Zasadnutie menového výboru Federálneho rezervného systému (Fed) je naplánované na 20. a 21. septembra. V obidvoch prípadoch sa ceny ropy za celý týždeň znížili o takmer 2 %.

Od začiatku 3. štvrťroka do dnešných dní klesla cena Brentu aj WTI približne o 20 %. To je najvýraznejší kvartálny percentuálny pokles od začatia pandémie nového koronavírusu na začiatku roka 2020.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com