Názory

Vojna na Ukrajine. Môže Západ ovplyvniť načasovanie jej dokončenia

Vojna v Európe trvá už siedmy mesiac. Ukrajinci dvestopäť dní brzdia „ruský svet“ na východných hraniciach kontinentu.

Ukrajina, ktorá prežila prvé hodiny, dni, týždne, dokázala celému svetu svoje právo na nezávislosť, právo byť slobodným národom Európy.

Urobilo sa veľa práce, ale nie je pred ňou nič menej – práve naopak. A tu sa ukrajinský ľud spolieha na pomoc celej civilizovanej komunity – pomoc pri obnove mieru.

A je také dôležité, aby pochopenie situácie bolo prítomné v mysliach každého politika na planéte. Predsa len všeobecná konsolidácia môže zastaviť agresora a zabrániť tomu, aby sa to v budúcnosti opakovalo.

Dnes sa čoraz častejšie kladie otázka, či bolo možné zabrániť súčasnej vojne. Odpoveď na ňu je zrejmá a dávajú ju samotní politici – súčasní aj tí, ktorí opustili mocný Olymp.

Napríklad John Herbst, bývalý veľvyslanec USA na Ukrajine (2003-2006), vysoký riaditeľ Eurázijského centra Atlantickej rady, je presvedčený, že Putinovej invázii na Ukrajinu sa dalo zabrániť. V rozhovore pre ukrajinské médiá poznamenáva, že ak by najmä Západ a Amerika pochopili Putinovu hrozbu pre seba osobne, poskytli by Kyjevu pomoc oveľa skôr a v mnohonásobne väčšom množstve, ako sú tie súčasné.

„A keby to nezačalo vo februári, ale okolo apríla minulého roku, keď Rusi prvýkrát začali rozmiestňovať svoje jednotky pri ukrajinských hraniciach, situácia by bola iná. Ale my sme to neurobili,“ povedal Herbst.

Teraz je oveľa naliehavejšia ďalšia otázka – čo treba urobiť, aby sme konečne zastavili Putina. Ako zastaviť vojnu v Európe?

Stojí za zmienku, že postoj k dianiu na východe kontinentu, ako aj samotnej Ukrajine, sa v priebehu niekoľkých mesiacov vojny zmenil. Samotní Ukrajinci to zmenili – zmenili predstavu celého sveta o sebe, ukázali silu a vôľu vyhrať.

Ukrajine sa podarilo nielen prežiť (hoci tomu nikto neveril a aj tí najoddanejší „priatelia“ dali Kyjevu niekoľko hodín až niekoľko dní na to, aby sa vzdal), ale prešla aj do ofenzívy a zahnala okupanta.

Áno, toto je len začiatok a Ukrajincov čaká ešte veľa práce. Jedno je však jasné už teraz – Ukrajine sa to podarilo. Presne tak – už teraz je to jasné. Je to silný európsky štát so slobodne milujúcim a odvážnym ľudom, schopným brániť sa pred akýmkoľvek agresorom, dokonca aj mnohonásobne nadradeným.

Teraz je jedinou otázkou, ako skoro ukrajinský ľud konečne porazí Moskovcov. A postavenie západných spojencov Kyjeva je v tomto veľmi dôležité.

Veď Ukrajinci nebojujú len za seba – bránia celý svet. Opakovane to vyhlásili lídri európskych štátov. Hovoria o tom aj na americkom kontinente.

„Som si istý, že vaša vojna je v skutočnosti americkou vojnou. Pretože Kremeľ ohrozuje nielen vás, ale aj nás. Žiaľ, väčšina našich vysokých funkcionárov to nechápe. Ak by to pochopili, naša podpora by bola oveľa silnejšia. A vaša pozícia by bola oveľa lepšia, “poznamenáva americký ex-diplomat.

Téma, ktorú nastolil bývalý diplomat, je veľmi aktuálna. Pochopenie reality toho, čo sa deje, a účinnosti konkrétnych krokov na podporu Ukrajiny je to, čo dnes chýba ku konečnému víťazstvu nad fašistickým režimom Kremľa.

Pochopenie, že Ukrajinci dnes bránia nielen svoje právo na nezávislosť, ale aj právo celej Európy byť ľuďmi, si ešte neuvedomujú všetci.

Ale to je dôležité, pretože to nie je len stratený čas, sú to zničené mestá a ľudské straty.

Herbst absolútne pragmaticky tvrdí, že vojna sa môže ťahať roky, ale ak Ukrajine dáte všetko, čo si žiada, tak sa všetko dá vyriešiť za pol roka – rok.

Rovnakú myšlienku vyjadrujú aj iní odborníci, pričom uvádzajú približne rovnaký časový rámec – Putin môže a mal by byť zastavený. Jedinou otázkou je poskytnúť Kyjevu potrebné zbrane.

Mimochodom, americký diplomat nevylučuje možnosť rokovaní medzi Kyjevom a Moskvou: “Ak to bude potrebné, nájdite na to vzorec.” Zároveň upozorní tých, ktorí sa stále snažia „zachrániť si tvár“ pred diktátorom.

Herbst poznamenáva, že je veľmi dôležité pripomenúť si, čoho sa rašisti dopustili – masívne ruské vojnové zločiny na Ukrajine, čo by mala ruská strana verejne priznať.

A to, čo ponúkli Macron, Scholz a Draga, keď prišli do Kyjeva s plánom kapitulácie od Putina, je už nereálne. Územné ústupky zo strany Ukrajiny sú nemožné.

Ukrajinský prezident Zelenskyj to opakovane vyhlásil, pričom poukázal na svoju pripravenosť na rokovania, avšak s podmienkou návratu k hraniciam Ukrajiny v roku 1991.

Civilizovaný svet už chápe, čo je kremeľský režim. Európa po USA čoraz viac prejavuje podporu Ukrajine, a to diplomaticky aj technicky.

Koniec koncov, svet chce žiť v mieri. civilizovanom svete. A ak niektorí ľudia „začali vojnu, aby nebola vojna“ (tak sa v každom prípade hovorí v Kremli), Ukrajina s podporou svetového spoločenstva úspešne ukončí túto vojnu a zavolá agresora na účet. Aby naozaj nebola vojna.

Ukrajina dnes chráni celý kontinent. A Európa je pripravená podporiť Ukrajinu, priblížiť mier a zaručiť budúcnosť celého ľudstva.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com