Názory

Rusko je sponzorom jadrového terorizmu

Rusko cynicky vystavuje celú Európu hrozbe jadrovej katastrofy. Ruské okupačné vojská 4. marca obsadili ZNPP, ktorý sa nachádza v meste Energodar, najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe. Počas prepadnutia jadrovej elektrárne v noci z 3. na 4. marca ruské jednotky strieľali na jeden z priestorov, čo viedlo k požiaru prvého energetického bloku. Našťastie, aj napriek blokovaniu práce hasičov zo strany okupačných vojsk sa požiar podarilo uhasiť, no Rusko naďalej využíva jadrové elektrárne na provokácie, ostreľovanie ukrajinských miest a jadrový terorizmus dodnes.

Ruskí útočníci pokračujú v ostreľovaní infraštruktúry elektrárne a elektrických vedení, cez ktoré sa elektrina dostáva do energetického systému Ukrajiny. Rusko sa svojím konaním snaží prinajmenšom deenergizovať juh Ukrajiny vrátane okupovaných území Záporožskej a Chersonskej oblasti, pričom obviňuje ukrajinské ozbrojené sily.

Rusko požiadalo 10. augusta o zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti s „každodenným ostreľovaním jadrovej elektrárne Záporožie ozbrojenými silami Ukrajiny“. Ruská federácia teda cynicky využíva už tradičnú metódu presúvania zodpovednosti na nepriateľa, v skutočnosti robí to isté, čo nacisti. Ale Rusko nemá žiadne dôkazy o svojej nevine a navyše ruská armáda využíva jadrové zariadenie ako vojenskú základňu.

Na území stanice je rozmiestnená ruská ťažká vojenská technika – do 50 kusov techniky a do 500 vojakov. V blízkosti jadrovej elektrárne sa nachádzajú obrnené transportéry, MLRS “Grad” a protilietadlové zariadenia. Okrem toho ruská armáda uchováva míny a muníciu v dielňach a v tesnej blízkosti energetických jednotiek. Skladovanie vojenského materiálu predstavuje hrozbu pre prevádzku jadrovej elektrárne, keďže sa nachádza vedľa horľavých látok. Ruská armáda zamínovala aj pobrežie, ktoré vedie k chladiacemu rybníku Záporožskej jadrovej elektrárne.

V dôsledku jedného z útokov dopadli 6. augusta ruské rakety do bezprostrednej blízkosti suchého skladu vyhoreného jadrového paliva. Je pozoruhodné, že v predvečer ostreľovania zamestnanci Rosatomu opustili stanicu, čo znamená, že o hrozbe vedeli. Následné ostreľovanie zastaranými a nepresnými zbraňami Ozbrojených síl RF môže viesť ku katastrofálnym následkom, pretože nie je vylúčené, že sa dostanú do reaktora. V tomto prípade bude pod hrozbou radiačnej kontaminácie nielen Ukrajina, ale aj významná časť Európy. Na ilustráciu rozsahu možnej tragédie: pri havárii v jadrovej elektrárni v Černobyle vybuchol iba jeden reaktor, pričom v JE Záporižžja je 6 reaktorov, ako aj spomínaný suchý sklad vyhoreného jadrového paliva.

Nepravdivé vyhlásenia ruských diplomatov v OSN potvrdzujú aj slová generálmajora Valerija Vasiljeva, náčelníka Síl radiačnej, chemickej a biologickej obrany Ozbrojených síl RF, ktorý teraz velí posádke ZNPP: „bude buď ruský pôda alebo spálená púšť“. V skutočnosti Rusko otvorene vyjadrilo svoju pripravenosť podkopať jadrovú elektráreň.

Zároveň v prípade, že by sa ruské jednotky predsa len rozhodli podkopať jadrovú elektráreň, je takmer stopercentná pravdepodobnosť, že za to bude viniť Ukrajina. Nešťastie v ZNPP potrebuje Kremeľ na ospravedlnenie použitia jadrových zbraní proti Ukrajine. Obvinením ukrajinskej strany z jadrového terorizmu dostane Putin možnosť použiť taktické jadrové zbrane ako „odvetné“ opatrenie.

Rusko dúfa, že použitím jadrového terorizmu privedie Ukrajinu k „prímeriu“ za výhodných podmienok pre Moskvu, avšak aj keď by Kyjev hypoteticky súhlasil s takýmto krokom, je pravdepodobné, že Kremeľ bude túto metódu naďalej používať, kým nesplní všetky svoje imperiálne ciele. je mimoriadne vysoká. A je nepravdepodobné, že v tomto prípade sa Ruská federácia zastaví pri okupácii Ukrajiny, ale pôjde ďalej, do Európy.

OSN, MAAE a svetové spoločenstvo musia prijať všetky možné opatrenia, aby zabránili jadrovej katastrofe v Európe: poslať bezpečnostnú misiu do Záporožskej JE, úplne demilitarizovať územie JE a poskytnúť bezpečnostné záruky zamestnancom jadrovej elektrárne. a obyvateľov mesta Energodar na obsluhu závodu. Stanica teraz funguje s rizikom narušenia požiarnej a radiačnej bezpečnosti a radiačné monitorovacie senzory neprenášajú údaje na územia kontrolované Ukrajinou a MAAE, čo v prípade katastrofy znemožňuje včas reagovať na nebezpečenstvo. a urýchlene evakuovať zamestnancov stanice a obyvateľov mesta.

To, čo sa dnes deje v Záporožskej jadrovej elektrárni, nie je nič iné ako jadrový terorizmus zo strany Ruskej federácie. Svet je teraz v situácii, keď je bezpečnosť celého európskeho kontinentu plne v rukách teroristov, ktorí sú pripravení urobiť čokoľvek, aby uspokojili svoje záujmy. Celý jadrový priemysel v Rusku by mal byť pod sankciami a samotné Rusko by malo byť na zozname krajín sponzorujúcich terorizmus.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com