Ekonomika

Iniciatíva Don’t Pay chce pre milión ľudí oslobodenie od platenia účtov za energie, lebo smerujeme do katastrofickej zimy

Protestná organizácia Don’t Pay začala vo Veľkej Británii kampaň za presvedčenie jedného milióna spotrebiteľov, aby od októbra na protest proti rekordným cenám prestali platiť účty za energie.

Drahé účty za elektrinu

Skupina aktivistov, ktorá pôsobí anonymne pre obavy z reakcie zo strany energetických firiem, svoju kampaň začala minulú sobotu a už má v sociálnych médiách štyritisíc stúpencov. Informuje o tom britský web The Guardian.

Manifest na internetovej stránke organizácie Don’t Pay hovorí: „Milióny z nás si počas najbližšej zimy nebudú môcť dovoliť potraviny a platenie účtov. Nemôžeme dovoliť, aby sa to stalo. Žiadame zníženie účtov na dostupnú úroveň. Ak nás budú ignorovať, od 1. októbra zrušíme naše inkasné príkazy.“

Náklady na energie vo Veľkej Británii v tomto roku prudko stúpli. Horná hranica pri priemernej spotrebe energií v apríli vzrástla o takmer 700 libier ročne na dvetisíc libier. Očakáva sa, že v októbri sa opäť zvýši na takmer tritisíc libier ročne.

Briti očakávajú katastrofickú zimu

Znamená to, že náklady na energie sa v krajine za necelý rok zvýšia viac ako dvojnásobne. Minister financií ohlásil balík v sume 15 miliárd libier na jednorazovú pomoc domácnostiam, ale protestná organizácia Don’t Pay tvrdí, že to nie je dostatočné.

„Jednoducho smerujeme do naozaj katastrofickej zimy,“ povedal hovorca iniciatívy, ktorý vystupuje len pod krstným menom Tom. „Tisíce ľudí zmrznú vo svojich domoch na smrť, ak nič neurobíme,“ vyhlásil. Preto žiada „intervenciu vo veľkom rozsahu“ a redukciu účtov za energie.

Zdroj: https://www.webnoviny.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com