Názory

Svet čaká. Taiwan

Nancy Pelosiová – predsedníčka Snemovne reprezentantov USA cestuje na Taiwan. Ako sa tento výlet pre Taipei skončí, nikto nevie.

A otázka už nie je ani na Taiwane samotnom – nehovoríme ani o tichomorskej oblasti, kde sa ostrov nachádza. Táto návšteva môže rozhodnúť o osude Spojených štátov, Číny a sveta.

Správa o tom, že americká tretia strana navštívi Taiwan, bola v Číne prijatá podľa očakávania. A napriek Bidenovým osobným ubezpečeniam v telefonickom rozhovore, ktorý ukončil čínsky vodca Si Ťing-pching, že politika USA voči Číne a Taiwanu sa nemení, Peking zareagoval tvrdo.

Súdruh Xi bol tak rozzúrený možnosťou Pelosiovej návštevy, že varoval Bidena: “Štáty sa zahrávajú s ohňom a riskujú popálenie.”

„Nemôžete zasahovať do verejnej mienky. Tí, ktorí sa hrajú s ohňom, sa popália. Dúfam, že americká strana to jasne chápe. Americká strana musí byť konzistentná vo svojich slovách a činoch, v dodržiavaní princípu jednej Číny a implementácii troch spoločných čínsko-amerických komuniké,“ povedal Si Ťin-pching.

Biely dom si v zásade uvedomuje riziká dobrej cesty pre predsedu parlamentu. Prezident Biden deň predtým priznal, že americká armáda v súčasnosti považuje návštevu Pelosiovej na Taiwane za “nie dobrý nápad”.

Treba poznamenať, že Bidenova administratíva oficiálne nepodporuje Pelosiho rozhodnutie navštíviť ostrov. Ako však povedal hovorca Národnej bezpečnostnej rady John Kirby, “Pelosi má právo navštíviť Taiwan a Biely dom rešpektuje nezávislosť Kongresu USA.”

V snahe zmierniť význam nadchádzajúcej cesty Kirby povedal, že Pelosiho návšteva nijako nezmenila politiku USA voči Taiwanu. Zároveň však vyjadril presvedčenie, že Peking by si mal byť dobre vedomý toho, že rozdelenie právomocí v rámci vlády USA znamená, že Pelosiová bude o návšteve rozhodovať sama.

Mimochodom, už to vyvolalo špekulácie, že v americkom establishmente sa rozhorí konflikt. Zatiaľ sú takéto domnienky len v rovine fám, potvrdením tejto teórie však môže byť aj aktuálna návšteva predsedu parlamentu.

A ak je situácia v samotných Spojených štátoch nejednoznačná, tak Peking má vo svojich formuláciách absolútne jasno a návštevy amerických predstaviteľov v Tchaj-peji považuje za povzbudenie pre tábor za nezávislosť na ostrove. Čína na druhej strane považuje Taiwan za svoje územie.

V dôsledku toho – situácia okolo Taiwanu sa vyostruje – Čína začala vojenské cvičenia v Juhočínskom mori od 2. do 6. augusta. Čínske stíhačky boli zdvihnuté k oblohe a sú v prielive medzi Taiwanom a Čínou.

Všetky lety s odletom z pobrežnej oblasti Fujian boli náhle zrušené a presúvajú sa odtiaľ obrovské konvoje s vojenskou technikou vrátane tankov.

Okrem toho sú od dnešného dňa úplne zastavené dodávky ropy a ropných produktov obyvateľom provincie Fujian.

Starosta mesta Sia-men zase vyzval občanov, aby aktívne darovali krv a v celej krajine sa pripravujú bombové kryty.

Taiwanské ministerstvo obrany zvýšilo stupeň pohotovosti od rána 2. augusta do popoludnia 4. augusta.

Washington ohlásil možné provokácie zo strany čínskej armády a z Pekingu prichádzajú signály o možnosti útoku tak na ostrov, ako aj na lietadlo predsedu amerického parlamentu.

Už 25. júla odletela americká lietadlová loď USS Ronald Reagan a jej úderná skupina, vrátane torpédoborca ​​s riadenými strelami a raketového krížnika, zo Singapuru smerom k Taiwanskému prielivu uprostred možnej návštevy Pelosiovej.

Čínske úrady vzali na more aj svoje lietadlové lode.

Ale čo bude ďalej? Táto otázka je dnes na programe číslo jedna. Navyše, niektorí sa dokonca pýtajú v kontexte možnej globalizácie konfrontácie a prekračujúcej rámec vzťahov medzi Pekingom a Washingtonom – je možná tretia svetová vojna?

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao uviedol, že Čína je pripravená ukončiť dialóg na najvyššej úrovni so Spojenými štátmi v prípade spomínanej návštevy Pelosiovej na ostrove.

Taiwan je už dlho bodom napätia vo vzťahoch medzi USA a Čínou. Čína tvrdí, že ostrovná demokracia je súčasťou jej územia.

Hoci USA nominálne dodržiavajú politiku „jednej Číny“, ktorá uznáva Taiwan a Čínu ako súčasti tej istej krajiny, vo vzťahu s nimi zachovávajú „strategickú nejednoznačnosť“.

Americký prezident Joe Biden od svojho nástupu do úradu pri viacerých príležitostiach navrhol, že USA by Taiwan vojensky bránili, ak by sa Čína pokúsila znovu dobyť ostrov silou.

Návšteva vysokopostaveného amerického politika môže podľa Číny povzbudiť a postrčiť Taiwan do boja za nezávislosť, ako aj byť príkladom pre iných predstaviteľov, aby tam išli.

Pri predpovedaní možného vývoja udalostí je však potrebné poznamenať množstvo faktov. Súčasná situácia nie je vôbec dobrá pre vodcu ČĽR Si Ťing-pchinga, najmä v predvečer 20. zjazdu Komunistickej strany Číny, kde chce byť opätovne zvolený na ďalšie funkčné obdobie.

Čína sa dnes stala skutočnou mocnou vojenskou veľmocou a to môže podnietiť niektoré horúce hlavy k akcii.

Taiwan dnes navyše hrá nebezpečnú hru – v roku 2016 sa tam konali prezidentské voľby, ktoré vyhrala Tsai Ing-wen, ktorá sa kategoricky stavia proti akémukoľvek zbližovaniu s Pekingom – a o úplnú nezávislosť ostrova. Pre Peking sa to môže stať dodatočným podnetom na vyriešenie problému „Taiwan“.

Navyše, vzťahy medzi Čínou a Spojenými štátmi, hlavným a jediným dôležitým spojencom Taiwanu, nie sú momentálne najlepšie.

Ak k týmto skutočnostiam pripočítame návštevu Pelosiovej, tak je celkom možná konfrontácia, Peking je pripravený na akciu.

Navyše na to neodpovedajte – Čína vraj nie, bude to vnímané jednoznačne ako slabosť Pekingu.

Ale môže odpovedať inak. Taiwan je v obchodných vzťahoch závislý na pevninskej Číne zo 40 %. A ak uvalí nejaké sankcie, Tchaj-pej to bude mať ekonomicky ťažké.

Teraz však nie je pre Čínu výhodné zapájať sa do takýchto rozsiahlych podujatí. Peking je teraz v dosť zraniteľnej pozícii a krajina nie je pripravená minúť príliš veľa zdrojov na iné otázky. V Číne je hospodárska kríza krajinou, ktorá sa stále zotavuje z obmedzení súvisiacich s koronavírusom. Ekonomika rastie menej ako kedykoľvek za takmer tri desaťročia.

Dôležité je, že politický režim sa pripravuje na bezprecedentný krok – znovuzvolenie predsedu na tretie volebné obdobie a Si Ťin-pching sa snaží upevniť moc vo svojich rukách. Je nepravdepodobné, že chce nepredvídateľnosť pred dôležitým kongresom, ktorý je naplánovaný na jeseň.

Pravda, na druhej strane situácia okolo Taiwanu môže hrať pre režim tým, že odvádza pozornosť spoločnosti od existujúcich nevyriešených problémov.

Tento príbeh s Taiwanom prekvapivo hrá do karát Moskve, ktorá má zo súčasnej situácie najväčší prospech – pozornosť Pranetu sa presúva z vojny na Ukrajine do ázijského regiónu.

Mimochodom, situácia okolo Taiwanu sa často porovnáva s dianím na ukrajinskej pôde. Najmä vojenské ostrovy študujú skúsenosti ozbrojených síl Ukrajiny vo vojne proti nepriateľovi, ktorý je im nadradený.

Rusko však agresiou proti Ukrajine dalo Číne čas. Napokon, objektívne teraz majú Spojené štáty a Západ viac času a zdrojov, ktoré sa snažia pomôcť Ukrajine a vyriešiť tento konflikt, a zostáva menej zdrojov na riešenie Číny, o ktorej sa teraz otvorene diskutuje vo Washingtone.

Ale napriek tomu, zhrnúť všetky klady a zápory, odborníci nepredpokladajú, že situácia pôjde ďalej. Áno, dôjde k eskalácii, rinčaniu šabľami a vyhláseniam. A to na oboch stranách. Ale vojnu v akejkoľvek podobe nepotrebuje nikto – ani Čína, ani Spojené štáty a už vôbec nie Taiwan.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com