Názory

Týždeň očami Pavla Urbana: Prestupové obdobie je v plnom prúde, manažéri Kollár a Sulík sú zatiaľ úspešní

V posledných dňoch sme svedkami skutočnej prestupovej drámy. Nikto nevie či Cristiano Ronaldo opustí Old Trafford, alebo nie. Údajne mu ani nejde ani tak o peniaze, ale zahrať si Ligu majstrov.

Prestupové obdobie máme aj v našom parlamente. Aj tu vraj nejde o peniaze, ale možnosť presadzovať vlastné názory. Zatiaľ si polepšila SaS a údajne aj Kollárovo hnutie Sme rodina.

(Ne)prekvapil Juraj Krúpa

Novým členom poslaneckého klubu SaS sa stal odídenec z OĽaNO Juraj Krúpa. Na politickej scéne to vyvolalo veľký rozruch, lebo premiérovi Eduardovi Hegerovi sa tak pomaly rúca idea o možnej trojkoalícii po odchode sulíkovcov. Vie, že cena podpory prípadnej menšinovej vláde bude stále vyššia a vyššia.

Krúpa možno ešte viac nahneval lídra OĽaNO Igora Matoviča, lebo otvorene pomenoval, ako to v jeho hnutí je. Vlastne len potvrdil medializované informácie o autoritárskej povahe Matoviča a neschopnosti Hegera ho umravniť.

Neprekvapujú preto slová financministra, že „zrada je viac ako vernosť. Prachy viac ako poctivosť … a mafia robí aj nemožné, len aby sa vrátila k moci“. Neuvedomuje si však, že práve on najviac pomáha mafii, aby sa vrátila k moci. Pozrime sa predsa na preferencie jeho hnutia a opozičných strán.

Najviac Krúpovi prekáža hlasovanie s extrémistami. Je si vedomý toho toho, že ak by z vlády SaS odišla, iná cesta pre zachovanie moci pre Matoviča neexistuje. Uvidel to Krúpa a vidia to aj ďalší poslanci hnutia, ale zatiaľ nenabrali odvahu povedať tomuto smerovaniu rázne nie. Preto si aj myslím, že odchodom z OĽaNO nie je koniec.

Možno nám to potvrdí už poprázdninová schôdza parlamentu, keď Heger bude musieť hľadať spojencov aj na druhej strany barikády. Neviem, či voliči OĽaNO za to hlasovali vo voľbách, neviem či sú zástancovia učenia Niccolu Machiavelliho, ktorý ešte začiatkom 16. storočia napísal, že účel svätí prostriedky.

V našom prípade to znamená, že spojiť sa aj s čertom-diablom, len aby bol „vodca“ spokojný.

Kollár mlčí a pracuje

Pre Borisa Kollára je Machiavelliho zmýšľanie ako vyšité. Je ochotný zobrať do svojej „rodiny“ hocikoho, len aby mal viac poslancov a mohol latku požiadaviek klásť stále vyššie a vyššie. Najnovšie by do klubu mali pristúpiť bývalí poslanci OĽaNO Romana Tabák aj Ján Krošlák a tiež exkotlebovec Jozef Šimko.

Ešte viac prekvapil, ak môže u Kollára ešte niečo prekvapiť, že sa nebráni aby sa pod jeho krídla stiahli aj traja tzv. tarabovci. Vysvetlil to tak, že nemá s nimi problém, lebo sú to „kresťania, tvrdí kresťania, žiadni fašisti“.

Neprekáža mu, že jeho potenciálni partneri účinkovali na protestoch strany Smer-SD proti vláde. Je si vedomý, že ich cena bude veľmi vysoká a ich návrhy môžu ešte viac motivovať niektorých poslancov vládnej koalície, aby opustili „loď“. Kollárovi je to jedno, lebo vie, že po prípadných predčasných voľbách bude opäť „drahá nevesta“.

Ako som už povedal politické prestupové obdobie sa pravdepodobne neskončilo. Viacerí poslanci vedia, že sa blížiacimi voľbami ich politická kariéra končí a preto hľadajú novú strechu nad hlavou, len aby aj v budúcnosti mohli ísť na hradný vŕšok pre svoje zaslúžené peniaze.

Žiaľ nie je to ako vo futbale. Tam sa cena prestupu verejne oznámi, v politike sa môže iba predpokladať.

Zdroj: https://www.webnoviny.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com