Kultúra

Na Folklórnych slávností pod Poľanou boli tisícky ľudí

Slávnosti boli oslavou a sviatkom tradičnej kultúry.

DETVA: Po dvoch vynechaných ročníkoch sa počas tohto víkendu uskutočnil 55. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve a nenechali si ho ujsť tisícky návštevníkov. Rovnako ani záverečný program v nedeľu podvečer v areáli prírodného amfiteátra v Detve, kde dominovali folklórne súbory a účinkujúci najmä z Podpoľania. TASR o tom informoval hovorca Detvy Milan Suja.

Po 2-ročnej prestávke

Ako organizátori uviedli, slávnosti boli oslavou a sviatkom tradičnej kultúry. Pri programovej skladbe 55. ročníka vzali do úvahy, že festival sa pre ochorenie COVID-19 dva roky neuskutočnil.

Preto navrhli osem scénických programov na hlavnej scéne. V nich mali svoje miesto domáce kolektívy a interpreti z Podpoľania, detské súbory, ľudové hudby i folklórne súbory a tanečníci. Predstavili sa tiež skupiny z regiónov kraja a aj Slováci žijúci v zahraničí.

Medzi sprievodné podujatia podľa Suju patrila aj výstava tradičných ženských sviatočných záster z Podpoľania v Podpolianskom múzeu. V Detvianskom ľudovom umení v historickej časti mesta si návštevníci mohli pozrieť detviansku výšivku na súčasných odevoch a doplnkoch z dielne a zbierky Ivety Smilekovej.

Remeselné dielne, škola tanca…

Centrum tradičnej kultúry v Detve pripravilo pre deti náučno-zábavné aktivity. V areáli amfiteátra boli počas tohto víkendu súčasťou remeselné dielne, škola tanca, spevu i praktické ukážky detského detvianskeho účesu.

Prvý ročník Podpolianskych folklórnych slávností, v súčasnosti Folklórnych slávností pod Poľanou, sa uskutočnil v priestoroch detvianskeho kúpaliska Štrand v roku 1966. V roku 1967 sa slávnosti presunuli do priestorov súčasného amfiteátra, kde bolo najskôr jednoduchšie javisko a hľadisko. Väčšia scéna súčasného amfiteátra je v Detve od roku 1976.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com