Názory

Slovenské tanky na Ukrajinu nepôjdu. Nedorozumenia medzi Berlínom a Bratislavou

Vojna, ktorá na východe Európy prebieha už štvrtý mesiac, si teraz vyžaduje čoraz viac zdrojov. Ukrajina, ktorá sa bráni pred Ruskom, ktoré je mnohonásobne prevyšujúce zásoby zbraní, potrebuje doplniť svoju armádu novými prostriedkami.

Prezident Zelenskyj neustále oslovuje západných partnerov a zameriava sa na potreby ukrajinskej armády v oblasti zbraní. Jednou z najhorúcejších tém sú tanky.

Slovensko je jednou z mála krajín, ktoré vyjadrili pripravenosť previesť 30 vozidiel T-72 na Ukrajinu, ako uviedol šéf rezortu obrany SR začiatkom mája po rokovaní s ministrami obrany Nemecka a Holandska.

Najmä Yaroslav Nagy uviedol, že republika zvažuje možnosť presunu tankov a obrnených transportérov T-72 na Ukrajinu zo svojich ozbrojených síl a na oplátku plánuje získať „adekvátnu náhradu“ z Nemecka.

Nagy poznamenal, že akonáhle sa nemecká technika dostane do výzbroje rezortu obrany SR, tanky T-72 budú okamžite poskytnuté Ukrajine.

Výhodou dodávok techniky sovietskeho typu na Ukrajinu je podľa ministra to, že ukrajinská armáda ich vie využiť, takže nebude treba strácať čas na ich výcvik.

Prevoz zbraní na Ukrajinu v rámci obehových dodávok plánovaných Nemeckom a Slovenskom v posledných dvoch mesiacoch však mešká.

Ako informovalo v utorok 20. júna nemecké vydanie Business Insider, dôvodom je Berlín, ktorý Slovákom na oplátku ponúkol príliš málo tankov.

Slovensko sa pripravovalo na presun 30 vozidiel T-72 sovietskej výroby do Kyjeva a na oplátku dostane moderné tanky nemeckej výroby.

Minulý týždeň sa však Bratislava musela vzdať „okružných dodávok“ po tom, čo jej Berlín ponúkol 15 tankov Leopard 2A4 ako kompenzáciu. Podľa slovenských úradov to na obranu krajiny nestačí.

„15 hlavných bojových tankov Leopard nemôže nahradiť stratu 30 hlavných bojových tankov T-72. Pokračujeme v rokovaniach so spojencami s cieľom nájsť prijateľné formy podpory pre Ukrajinu proti ruskej invázii,“ komentoval postoj slovenského ministerstva obrany tlačový tajomník rezortu.

Nemecký Bundestag koncom apríla výraznou väčšinou podporil dodávky takýchto zbraní na Ukrajinu. Rozhodnutie poslancov prijaté 586 hlasmi vyzýva nemeckú vládu, aby „pokračovala a pokiaľ možno urýchlila dodávky vybavenia na Ukrajinu, ktoré potrebuje, a zároveň rozšírila presuny zbraňových systémov, a to aj v rámci obehových dodávok“. .”

Nemecko za to prisľúbilo kompenzovať dodávky zariadení sovietskej výroby zo zásob východoeurópskych krajín, s ktorými je ukrajinská armáda dobre oboznámená.

Prečo sa to deje a aký je dôvod oneskorenia, stále nie je isté. Možno je to tradičná nemecká byrokracia a možno opäť postoj Scholza.

Ale nech je to akokoľvek, pre európskych politikov je dôležité pamätať na to, že každý deň odkladania dodávok potrebných zbraní Ukrajine stojí Ukrajincov príliš veľa.

Bratislava naopak demonštruje jednoznačný postoj v otázke podpory Ukrajiny, aktívne spolupracuje s Kyjevom v oblasti dodávok potrebných zbraní. Slovenská strana tak už previezla na Ukrajinu zbrane v hodnote vyše 150 miliónov eur, ako aj svoj jediný komplex S-300.

Taktiež sa slovenská a ukrajinská strana dohodli na dodávke ôsmich samohybných húfnic Zuzana 2 kalibru 155 mm na Ukrajinu.

K tomu treba dodať, že Bratislava potvrdila pripravenosť na opravu a modernizáciu ukrajinskej vojenskej techniky na Slovensku.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com