Názory

Moskva je hrozbou pre svetovú bezpečnosť. Zmena strategickej koncepcie NATO

Ruská agresia na Ukrajine môže trvať roky. Tento predpoklad vyslovil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v rozhovore s novinárom z nemeckého týždenníka Bild am Sonntag.

„Musíme sa pripraviť na to, že to môže trvať roky. Nesmieme prestať podporovať Ukrajinu. Aj keď sú náklady vysoké, nielen na vojenskú podporu, ale aj kvôli rastúcim cenám energií a potravín,“ povedal v nedeľu šéf NATO a vyzval ukrajinských spojencov na pokračujúcu podporu.

Nie je to prvýkrát, čo Jens Stoltenberg naznačil, že vojna na Ukrajine môže trvať „mesiace a roky“. Ale zvláštnosťou súčasného vyhlásenia lídra NATO je, že bolo urobené v predvečer summitu organizácie naplánovaného na 28. až 30. júna.

Očakáva sa, že na stretnutí v Madride sa dohodne balík pomoci pre Ukrajinu, ktorý krajine pomôže pri prechode zo starých sovietskych zbraní na štandardné vybavenie NATO.

Podľa generálneho tajomníka aliancie dodávky moderných zbraní západných partnerov Ukrajine zvýšia šance na oslobodenie východného regiónu Donbass spod ruskej okupácie.

Potreba pripravenosti na dlhú vojnu pripravuje ich národy a vodcov Spojených štátov a Británie. Boris Johnson a Joe Biden poznamenávajú, že Rusko sa nezastaví pred Ukrajinou, ak „urobí ústupky Putinovi a zatvorí oči pred okupáciou ukrajinských území“.

Johnson načrtol najmä štyri oblasti, v ktorých by mal Západ Ukrajine pomôcť.

Prvým je poskytnúť Kyjevu potrebné zbrane, muníciu, ako aj vycvičiť jeho armádu. Británia preto ponúkla výcvik 10 000 vojakov počas 120 dní.

Druhým je pomôcť Ukrajine udržať stabilitu svojich štátnych inštitúcií, aby mohla vyplácať dôchodky a platy štátnym zamestnancom a udržiavať poriadok.

Tretím bodom je poskytnúť pozemné trasy na vývoz ukrajinských potravín, aby Ukrajina mohla získať príjem z vývozu.

A prispieť k odblokovaniu ukrajinských námorných prístavov. Na čo je potrebné poskytnúť Kyjevu vhodné zbrane a vyvinúť diplomatické úsilie.

Biden tiež varoval, že pomoc Kyjevu by bola drahá, no pre Ameriku a svet bola ešte horšia možnosť.

Preto je názor generálneho tajomníka NATO v súlade s postojom prezidenta USA a britského premiéra, ktorí sú si istí, že Ukrajinu treba podporiť zbraňami a ekonomicky, aby mohla poraziť Ruskú federáciu vo vojne o jeho existenciu.

„Spojenci musia ukázať, že budú Ukrajinu dlhodobo podporovať,“ povedal Johnson.

Mimochodom, na madridskom summite bude po prvýkrát od roku 2010 prijatá nová Strategická koncepcia NATO. Potom v Lisabone Severoatlantická aliancia uznala Moskvu za partnera.

Podľa novej vízie členov organizácie už Rusko nie je partnerom Aliancie, ale predstavuje hrozbu pre bezpečnosť a mier.

„Ak sa zmení svet, zmení sa aj NATO. A svet sa stal nebezpečnejším. Vyhlásime, že Rusko už nie je partnerom, ale hrozbou pre našu bezpečnosť, mier a stabilitu,“ povedal Jens Stoltenberg.

Okrem toho sa podľa generálneho sekretára organizácie na júnovom stretnutí bude spomínať aj Čína. Podľa Stoltenberga je “vstup Číny výzvou pre naše záujmy, naše hodnoty a našu bezpečnosť.”

Dôležitým detailom je, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bol pozvaný na stretnutie v Madride.

Vyzerá to tak, že Západ je pripravený urobiť serióznu prácu, aby Kremeľ skutočne ovládol. A ak predtým boli hlavnými Stoltenbergovými tézami slová morálnej podpory Kyjevu a ubezpečenia, že na Ukrajine nebude bojovať ani jeden vojak NATO, dnes je plyan pripravený aj na taký zásadný krok, akým je zmena strategickej koncepcie.

Ide o dosť silný krok, ktorý zahŕňa nielen vyhlásenia, ale aj konkrétne činy vrátane finančnej a vojenskej podpory pre Ukrajinu.

Zrejme v blízkej budúcnosti bude môcť Európa, podobne ako celý svet, vidieť výsledky týchto vyhlásení a treba si myslieť, že po 30. júni (keď sa skončí summit NATO) budú ukrajinskí obrancovia cítiť podporu aj zbraňami.

Pred vyrážkami predsa chránia nielen Ukrajinu, ale aj celý kontinent a celý svet.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com