Kultúra

Aktualizácia pre novšie Windows môže znefunkčniť Wi-Fi hotspoty. Ako si pomôcť

Microsoft hlási prvé problémy s júnovými bezpečnostnými aktualizáciami.

Tradičným nešvárom vydávaných aplikácií (nielen) od Microsoftu sú rôzne chyby a nefunkčnosti, ktoré sa po ich aplikovaní zvyknú objaviť na vybraných skupinách počítačov. Podobne je tomu aj v rámci júnových bezpečnostných aktualizácií, ktoré Microsoft oficiálne uvoľnil tento týždeň – sú dostupné pre používateľov od utorka 14. júna.

Momentálne sú na stránke technickej podpory hlásené tri okruhy problémov, s ktorými sa potenciálne môžeme stretnúť.

Nielen problémy s Wi-Fi hotspotmi

Po aplikovaní kumulatívnej bezpečnostnej aktualizácie pre Windows 10 aj Windows 11 už spoločnosť oficiálne priznala, že môžu vzniknúť problémy s fungovaním Wi-Fi hotspotov. Ide o pomerne hojne využívanú funkcionalitu. Môže sa stať, že hostiteľné zariadenie stratí internetovú konektivitu pokiaľ sa pripojí klientské zariadenie. Problém bol navyše hlásený aj zo systémov Windows 7.

Predbežne nie je jasné, v čom je problém. Microsoft len pomerne sucho informuje, že riešením je vlastne len vypnutie funkcie Wi-Fi hotspotu (čo nám práve veľmi nepomôže, ak ho potrebujeme).

Viac-menej jediné riešenie (pri zachovaní funkcionality) má podobu odinštalovania bezpečnostnej aktualizácie, resp. pozastavenie jej dodania až do vyriešenia problému. Pozastaviť dodanie (bezpečnostných) aktualizácií môžu cez Windows Update aj domáci používatelia. Hoci samotné bezpečnostné aktualizácie sú povinné.

Microsoft však informuje aj o ďalšom probléme súvisiacom s kumulatívnymi aktualizáciami pre Windows 10 aj 11. Týka sa však len zariadení s ARM platformou.

Používatelia môžu spozorovať problémy s prihlasovaním sa do zariadení, aplikácií či služieb prostredníctvom Azure Active Directory (AAD). Pri niektorých prípadoch môžu vzniknúť problémy s VPN pripojeniami, fungovaním Microsoft Teams, Microsoft OneDrive aj Microsoft Outlook, dodáva spoločnosť.

Aj v tomto prípade sa príčina problému vyšetruje. Microsoft predbežne len odporúča využívať (ak sú dostupné) webové verzie aplikácií postihnutých spomínaným neduhom. Potenciálnym riešením je opäť odinštalovanie aktualizácie.

Po nainštalovaní júnovej kumulatívnej aktualizácie tiež môže vzniknúť problém s fungovaním vybraných aplikácií využívajúcich .NET Framework 3.5, resp. vybraných voliteľných komponentov z .NET Framework 3.5, ako Windows Communication Foundation (WCF) a Windows Workflow (WWF).

V tomto prípade podľa Microsoftu vraj pomôže opätovné obnovenie funkcionalít .NET Framework 3.5 a Communication Foundation cez Windows Features. Skúsenejší používatelia môžu k tomuto úkonu využiť aj nasledovné príkazy zadávané cez Príkazový riadok (Command Prompt) v režime administrátora:

dism /online /enable-feature /featurename:netfx3 /all

dism /online /enable-feature /featurename:WCF-HTTP-Activation

dism /online /enable-feature /featurename:WCF-NonHTTP-Activation

Zdroj: https://zive.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com