Šport

La Liga podala sťažnosť na PSG: Kontrakt Mbappého označuje ako škandalózny

Vedenie španielskej futbalovej La Ligy podalo na Európsku futbalovú úniu (UEFA) sťažnosť na francúzsky tím Paríž Saint-Germain, ktorý mal novou zmluvou s útočníkom Kylianom Mbappém porušiť pravidlá finančnej fair play.

Novým kontraktom si Parížania udržali elitného zakončovateľa na nasledujúce tri sezóny a znemožnili jeho odchod do španielskeho Realu Madrid. V jari 2022 podobnú sťažnosť podala La Liga aj na anglický klub Manchester City, ktorý údajne “neustále nedodržiava súčasné finančné pravidlá fair play”. Španieli chcú tiež podniknúť dodatočné právne kroky proti PSG na úrovni Európskej únie aj v justičných systémoch Francúzska a Švajčiarska.

“LaLiga sa domnieva, že tieto praktiky menia ekosystém a udržateľnosť futbalu, poškodzujú všetky európske kluby a ligy a slúžia len na umelé nafukovanie trhu peniazmi, ktoré sa nevygenerujú vo futbale samotnom,” uviedla súťaž vo vyhlásení. La Liga nový kontrakt pre Mbappého označila ako škandalózny a poškodzujúci ekonomickú stabilitu európskeho futbalu.

“LaLiga chápe, že tieto kluby sú nesprávne financované, či už priamymi finančnými injekciami alebo sponzorskými a inými zmluvami, ktoré nezodpovedajú trhovým podmienkam alebo nedávajú ekonomický zmysel,” uviedla v stredu La Liga. Jej prezident Javier Tebas už dlhší čas verbálne napáda kluby, ktoré vlastnia štátne spoločnosti z krajín Blízkeho východu. PSG vlastní Qatar Sports Investments z Kataru, Manchester City má majiteľov z Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch.

Predstavitelia francúzskej Ligue 1 už Tebasovi na jeho kritiku odpovedali, že jeho útoky považuje za nepodložené. La Liga už najala právnické firmy vo Francúzsku a Švajčiarsku, ktoré by mali podniknúť právne kroky proti šéfovi PSG Násirovi Al-Chelajfímu za “konflikt záujmov”, keďže je aj vo vedení UEFA a ďalší futbalových funkciách.

La Liga už v rokoch 2017 a 2018 podala podnety voči uvedeným dvom klubom z Anglicka a Francúzska, ktoré viedli k sankciám od UEFA, no Športový arbitrážny súd (CAS) ich zrušil. “La Liga pokračuje v preberaní zodpovednosti za obranu finančného fair play a udržateľný futbal v Európe,” vyhlásili predstavitelia elitnej španielskej futbalovej súťaže.

Zdroj: https://www.cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com