Svet

V Azovstale sú stovky zranených, zažívajú peklo na zemi: Svedok len ťažko hľadá slová

V mariupolských oceliarňach Azovstal je v nehygienických podmienkach, bez dostatku liekov, pitnej vody a jedla približne 600 ranených. Vo vysielaní ukrajinskej televízie to podľa webu Ukrajinska pravda povedal predstaviteľ generálneho riaditeľstva polície Doneckej oblasti, ktorý sa nachádza priamo v oceliarňach a vystupuje pod krycím menom Polícia.

“Ranených je asi 600. Podmienky sú jednoducho strašné… Tú depresívnu situáciu, ktorá je v poľnej nemocnici, nemožno vykresliť,” povedal policajný predstaviteľ.

“Zjednodušene povedané (sú) v obrovskej telocvični, kde je niekoľko desiatok palánd. Ostatní sú priamo na zemi. Na továrenských uniformách ležia vojaci bez končatín – niekto nemá ruky, niekto nohy, niekto má iné zranenia,” opísal policajt.

“Úplný opak hygieny. Už sa oteplilo a sú tu muchy, hrozný zápach. Ozýva sa stonanie,” dodal.

V oceliarňach podľa neho už nie je skoro žiadna voda a jedlo. “Do nemocnice nosíme nepitnú vodu, ktorá je v areáli,” uviedol.

V nemocnici podľa jeho slov nie sú prakticky žiadne lieky ani zdravotnícke nástroje. Namiesto operačnej sály sa po bombardovaní používa jednoducho stôl prisunutý k stene. Policajt vo vysielaní opísal, akým spôsobom tam prebiehala dnešná operácia bez anestézie. Ranený vojak zvieral v zuboch opasok a kričal, zatiaľ čo mu zdravotníci čistili v nohe “dieru veľkú ako tenisovú loptu”. Mnohí ťažko zranení kvôli nedostatku zodpovedajúcej zdravotníckej pomoci umierajú, dodal policajný predstaviteľ.

Zdroj: https://www.cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com