Svet

Taliansko podporuje vstup Fínov a Švédov do NATO

Fínsko sa bude bezodkladne snažiť pripojiť sa k Aliancii. Švédsko by malo nasledovať príklad svojho suseda.

Taliansko rozhodne podporuje snahu Fínska a Švédska vstúpiť do NATO po ruskej invázii na Ukrajinu. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio, ktorý sa zúčastnil na stretnutí šéfov diplomacií krajín G7 v Berlíne. TASR správu prevzala od agentúry ANSA.

„Svetová vojna o chlieb“

„My Taliani veľmi radi privítame tieto dve krajiny v tejto veľkej aliancii, ktorá bráni svoje členské štáty a ktorá už desaťročia garantuje mier,” povedal Di Maio novinárom v hlavnom meste Nemecka.

Fínsko vo štvrtok uviedlo, že sa bude bezodkladne snažiť pripojiť sa k Aliancii. Podľa agentúry Reuters by malo Švédsko nasledovať príklad svojho suseda zrejme v pondelok.

Šéf talianskej diplomacie v Berlíne ďalej uviedol, že ruská vojna na Ukrajine môže spôsobiť „svetovú vojnu o chlieb”. V tejto súvislosti predstavil iniciatívu Talianska a Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) na riešenie potravinovej krízy v Stredozemnom mori. V súvislosti s vojnou na Ukrajine uviedol, že sú potrebné rozhovory medzi „najvýznamnejšími medzinárodnými aktérmi”, aby sa podporil mierový proces.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com