Slovensko

Fíni chcú do NATO, premiér Heger im poslal odkaz

Fínsko chce byť súčasťou NATO. V spoločnom vyhlásení to konštatovali prezident krajiny Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová.

„Ste vítaní,“ reagoval na vyhlásenia z Helsínk aj premiér Eduard Heger.

„Podporu vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie, ktorú v spoločnom stanovisku vyjadrili fínsky prezident a premiérka, vítam. Posilní sa tým nielen bezpečnosť Fínska, ale aj celej demokratickej Európy, každého z nás,” pokračoval na sociálnej sieti.

Podľa Hegera iba silná Severoatlantická aliancia dokáže udržiavať ruský imperializmus v bezpečnej vzdialenosti od slobodného, demokratického sveta.

Helsinki chcú posilnenie bezpečnosti

Členstvo v NATO by podľa fínskych lídrov posilnilo bezpečnosť krajiny. „Veríme, že potrebné kroky na štátnej úrovni, aby k tomuto rozhodnutiu došlo, budú vykonané v najbližších dňoch,” uvádza sa v spoločnom vyhlásení prezidenta a premiérky zverejnenom webe prezidenta.

Najvyšší predstavitelia Fínska vysvetlili, že verejná diskusia v ich krajine o možnom vstupe do NATO prebehla počas tejto jari – po začiatku ruskej vojenskej agresii na Ukrajine.

Podľa nich však bol „bol potrebný istý čas, aby si parlament a celá spoločnosť ujasnili svoj postoj v tejto otázke”.

Hrozba Ruska

Vo vyhlásení priamo nemenovali hrozbu zo strany Ruska, avšak počas stredajšej návštevy britského premiéra Borisa Johnsona – po podpise britsko-fínskej dohody o bezpečnostných zárukách – Niinistö vyhlásil, že za posunom Fínska smerom k Severoatlantickej aliancii je ruský prezident Vladimir Putin.

„Ruský prezident Vladimír Putin dokázal niečo, čo po dlhé roky vyzeralo veľmi nepravdepodobné, že fínska spoločnosť spojí svoju bezpečnosť s NATO. Tomu sa hovorí politika nezamýšľaných dôsledkov. Putin je v nej majstrom,“ vyjadril sa Eduard Heger.

„Bál sa NATO, má ho silnejšie. Chcel silnejšie Rusko, má ho slabšie,“ dodal slovenský premiér v stanovisku.

Fínsko i Švédsko si zachovávali neutralitu aj počas studenej vojny, a to preto, aby neprovokovali Sovietsky zväz. Fínsko má s Ruskom viac než 1300 kilometrov dlhú hranicu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov už pred časom varoval, že Rusko v prípade pripojenia sa Fínska k NATO prijme opatrenia na „opätovné vyváženie situácie”.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com