Slovensko

Heger po stretnutí s poľským prezidentom: Treba hľadať alternatívne zdroje ropy a plynu!

Premiér Eduard Heger (OĽANO) a poľský prezident Andrzej Duda sa na stredajšom stretnutí zhodli na tom, že podporujú jednotný prístup Európskej únie voči ruskej invázii na Ukrajine, ale aj sankcie voči Rusku.

S Poľskom máme rovnaké postoje, pokiaľ ide podporu Ukrajiny po všetkých stránkach vrátane jej členstva v Európskej únii,” vyhlásil predseda vlády. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

Na stretnutí spoločne hovorili o prehlbovaní vzájomnej spolupráce, situácii na Ukrajine a možnostiach ďalšej pomoci, ale aj možnostiach diverzifikácie dodávok energetických surovín. Obaja predstavitelia spomenuli zastavenie dodávok plynu do Poľska a Bulharska, čo podľa Hegera podčiarkuje potrebu hľadania alternatívnych plánov na dovoz ropy a plynu. “Odpojenie je nevyhnutné, aby sme boli slobodní a aby sme neboli vydierateľní,” povedal. Poľsko je podľa ÚV SR v tejto situácii pripravené pomôcť.

Heger v tejto súvislosti zdôraznil, že pre Slovensko je mimoriadne dôležité čo najrýchlejšie spustenie prevádzky plynového interkonektoru Veľké Kapušany – Strachonica, ktorý umožní prístup aj k dodávkam skvapalneného zemného plynu LNG z Poľska.

Poľský prezident sa v rámci návštevy SR v stredu stretol aj so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, stretnúť sa tiež mal s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina).

Zdroj: https://www.cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com