Názory

Čo znamená lend-lease pre Ukrajinu a Európu?

9. mája 2022 sa pre Ukrajinu aj pre celý svet odohrala historická udalosť – americký prezident Joseph Biden podpísal zákon o pôžičke a prenájme. Americká vláda urobila takýto krok už druhýkrát vo svojej histórii – prvý bol podpísaný počas 2. svetovej vojny, ktorý pomohol spojencom prekonať nacizmus v Európe. A práve teraz budú môcť Ukrajinci vďaka tomuto zákonu priblížiť víťazstvo nad vyrážkou.

Celý svet už videl silu ducha ukrajinského ľudu a najmä vojakov. Ale v krutých bitkách s nepriateľom, pre ktorého neexistujú všeobecne uznávané pravidlá vojny, ktorý má v úmysle zabíjať civilistov a organizovať genocídu, žiaľ, len statočnosť nestačí. Na obranu potrebujete veľa zbraní, vrátane ťažkých. Toto je hlavná pomoc zo strany Spojených štátov, pretože moderné zbrane, ktoré nepriateľ nemá obdobu, pomôžu Ukrajine zastaviť teraz a v budúcnosti zabrániť Rusku realizovať všetko, čo urobilo v budúcnosti.

Prečo je také dôležité zastaviť agresora? Ako ukázala smutná skúsenosť ukrajinských miest ako Bucha či Mariupol, hlavným cieľom tejto vojny je zničenie ukrajinského ľudu, jeho kultúry a s ním aj celého demokratického sveta. Ak by sa Rusku podarilo zmocniť sa Ukrajiny, rozhodne by sa pri tom nezastavilo, ale zašlo by ešte ďalej. Napriek tomu, že Ruská federácia udržiava „priateľské vzťahy“ s niektorými členskými štátmi EÚ, napríklad s Maďarskom. Pre Rusko neexistujú žiadni priatelia, partneri ani spojenci, existujú len bábky na dosiahnutie krvavých geopolitických plánov.

Odmietanie ruskej agresie nie je len o ochrane Ukrajiny, ale aj o ochrane východných hraníc krajín EÚ a NATO. Ak vezmeme do úvahy, že počas 2 mesiacov vojny Ukrajina nielenže prežila, ale postupne začína prechádzať do ofenzívy, môžete si byť stopercentne istí, že dodávkami účinnejších a modernejších zbraní bude ukrajinská armáda schopná poraziť ruským jednotkám a zaistiť bezpečnosť miliónov ľudí ako ich vlastnej.zeme a v Európe.

Ukrajina po získaní vybavenia typu NATO výrazne posilní svoju pozíciu aj po víťazstve, pretože Rusko v dôsledku mnohých sankcií, a to aj vo vojenskom sektore, už dlho nedokáže vytvoriť zbrane, ktoré budú predstavovať hrozbu. V skutočnosti sa ukrajinské územie stane akýmsi bezpečnostným vankúšom pre východnú Európu. Práve teraz sa vďaka lend-lease začína nové obdobie svetových dejín, v ktorom je mýtus o sile Ruska definitívne zničený.

V 20. storočí svet porazil nacizmus av 21. storočí – rasizmus. Len spojením síl sa nám podarí zastaviť zverstvá dnešného Ruska, ktoré dlhé roky stavalo svoju ideológiu na „môžeme opakovať“. Po porážke ruskej armády, ktorá je už neodvratná, je nepravdepodobné, že by niekto znovu mal túto myšlienku.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com