Názory

Paráda porážky alebo Rusko ako vyvrheľ v civilizovanom svete

Tradičná ruská prehliadka 9. mája 2022 vyzerala skôr ako nevyhnutná formalita než ako slávnostná oslava. Putin si zrejme uvedomil, že víťazstvo v druhej svetovej vojne je pre jeho národ posledné.

V jeho prejave zazneli slová o hrozbe zo Západu, obrane Ruska pred NATO a mýtických nacistoch na Ukrajine – známe príbehy pre každého, kto sa aspoň trochu zaujíma o politickú situáciu vo svete. Potvrdením toho, že Rusko trpí porážkou vo vlastnej vojne, boli Putinove slová o obrane Donbasu. Zrejme si už uvedomuje, že nemôže ovládnuť celú Ukrajinu. Celkovo by sa prejav na dnešnej prehliadke dal označiť za rétoriku porazeného diktátora, ktorý priviedol svoju krajinu na pokraj katastrofy.

Samotná prehliadka nebola o nič menej depresívna: jej hlavným bodom programu bola absencia leteckej časti, údajne kvôli zlým poveternostným podmienkam. S najväčšou pravdepodobnosťou to však mohlo byť spôsobené poruchou slávneho lietadla “súdneho dňa”, čo opäť dokázalo zlyhanie Ruska v akejkoľvek oblasti a potvrdilo absurdnosť Putinovho jadrového vydierania.

Prehliadka tiež “poukázala” na problémy s ľudskými zdrojmi ruskej armády. Chýbal šéf generálneho štábu ozbrojených síl Gerasimov, ktorý bol pravdepodobne zranený alebo zlikvidovaný na Ukrajine, o čom sa Rusko rozhodlo mlčať. Žiadna pozornosť sa nevenovala Kantemirovskej divízii, elitnej tankovej jednotke, ktorej veliteľ 13. pluku sa koncom marca na Ukrajine zastrelil. Účasť divízie vo vojne s Ukrajinou bola poznačená jej úplnou porážkou.

Snaha upokojiť Rusov dekrétom o podpore príbuzných a detí zavraždených vojakov tiež signalizuje blížiacu sa rozsiahlu katastrofu v štáte. Počet obetí v ruskej armáde každým dňom narastá a je pravdepodobné, že tí, ktorí dnes pochodovali, sa na budúci rok už nebudú môcť zúčastniť, pretože budú zabití.

Ďalšou ranou pre symboliku milujúceho Putina bolo aj to, že práve dnes bolo Rusko vylúčené z medzinárodnej plynovej únie, rovnako ako Bidenov podpis Lend-Lease pre Ukrajinu. Irónia spočíva nielen v prelomovom dátume, ale aj v tom, že celý svet mohol teraz pozorovať, že ruská armáda nemá žiadnu prelomovú techniku, iba modernizované sovietske modely.

Neistota, zúfalstvo a predstieraný hurá-patriotizmus boli postoje hlavných postáv na prehliadke. Obraz “všemocného” Ruska sa rozplynul ako hmla, k čomu výrazne prispeli Putin, Šojgu a ďalší služobníci diktátorského režimu. Zahnali sa do slepej uličky, z ktorej sa snažia uniknúť, ale nepodarí sa im to. Rusko bude v medzinárodnom spoločenstve na dlhé roky vyvrheľom, pretože celý svet už v reálnom čase videl, že tento štát prináša len smrť a deštrukciu. Ruská vláda tak často a tak dlhé roky hovorila o boji proti nacizmu, pričom postupne menila ideológiu svojej krajiny na niečo, proti čomu údajne bojovala. A dnešok je ďalším dôkazom hanebného zlyhania. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com