Svet

Oslabenie Putinovej moci ako dôsledok konkurencie medzi mocenskými centrami v Rusku – analytické centrum

Blížiace sa očakávané odovzdanie moci v Rusku, ktoré je predbežne naplánované na rok 2024, a vnútorná nerovnováha politického systému krajiny, ktorá je najmä výsledkom boja medzi mocenskými štruktúrami, zhoršuje a oslabuje vládnuci režim ruského prezidenta Vladimira Putina, uvádza česká publikácia Aktuálne správy s odvolaním sa na Robert Lansing Institute.

“Najnovšie zahraničnopolitické vyhlásenia Moskvy a jej dezinformačná kampaň, vnímané na pozadí eskalujúcej bezpečnostnej situácie v Európe, zahŕňajú vrelú konfrontáciu medzi kľúčovými politickými inštitucionálnymi hráčmi: vojenskou rozviedkou GRU, FSB a politickou rozviedkou SVR.

Ich konfrontácia sa prehlbuje pod vplyvom nasledujúcich faktorov: blížiaceho sa očakávaného odovzdania moci v Rusku, ktoré je predbežne naplánované na rok 2024, a vnútornej nerovnováhy politického systému krajiny, ktorá je najmä výsledkom boja medzi tzv. silovikmi,” tvrdia experti.

Podľa nich sa v októbri 2020 prejavili známky oslabenia Putinovho vplyvu na štátne inštitúcie a zvýšená konkurencia medzi bezpečnostnými službami o moc a rozpočtové prostriedky.

A v januári 2022 boli tieto signály ešte hlasnejšie. Napríklad čečenský vodca Ramzan Kadyrov, ktorý predtým vyjadroval úplnú lojalitu Putinovi, sa vyjadril, že má prezidentské ambície.

Napriek tomu správanie ministra zahraničných vecí Lavrova tiež spochybňuje udržateľnosť režimu a naznačuje určité manévrovanie z jeho strany.

Ako sa uvádza v článku RLI, zahraničnú politiku Ruska formujú snahy prinajmenšom dvoch skupín, z ktorých jedna zvyšuje stávky v konfrontácii so Západom, zatiaľ čo druhá sa snaží zmierniť možné dôsledky, hoci v záujme vlastných mocenských nárokov.

“Prvá skupina hrá o zvýšenie vonkajších rizík tým, že má monopol v oblasti obrany, aby rozšírila svoj vplyv na prezidenta Putina. Minister obrany Sergej Šojgu a jeho GRU teraz zaberajú miesto, ktoré kedysi zaujímal šéf GRU Ivan Serov, pilier sovietskeho vodcu Nikitu Chruščova… Druhá skupina zohráva úlohu “hasičskej brigády” a ukazuje Putinovi svoju ochotu riešiť krízu vyvolanú druhou skupinou, pričom oslabuje jej pozíciu. V tejto súvislosti je možné, že podobne ako v prípade Chruščova, Putina nakoniec z funkcie odvolá umiernenejšia skupina vysokopostavených bezpečnostných predstaviteľov,” uzatvárajú experti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com