Svet

Ofenzívna politika Ruska a hrozby pre Európu – European Affairs

Vývoj vo východnej Európe v posledných mesiacoch vrátil tento región do medzinárodnej agendy.

Informuje o tom portál pre European Affairs.

Bielorusko vydiera Poľsko a Lotyšsko migrantmi, Rusko sa prostredníctvom vydierania plynom snaží prepašovať Nord Stream 2 do EÚ za vlastných podmienok a zvýšenie počtu ruských vojakov na 90 000 pri východnej hranici Ukrajiny by sa podľa European Affairs malo považovať za súčasť komplexného prístupu.

Ako uvádzajú odborníci, kroky bieloruského a ruského režimu, ktoré vedú “Bonnie a Clyde” postsovietskej politiky, sú jednoznačne zamerané na upevnenie záujmov Kremľa v regióne a na presadenie jeho záujmov vo vzťahoch so Západom.

 Zároveň zdôrazňuje, že napätie, ktoré Rusko vyvoláva vo východnej Európe, sa odohráva na pozadí pokračujúcej agresie voči Ukrajine.

Kroky Moskvy naznačujú, že logikou ruskej zahraničnej politiky je zosúladiť nadnárodné ambície s vlastnou schopnosťou ich realizovať.

Kremeľ sa snaží vyvážiť nedostatok moci hybridnými nástrojmi a utajovaním alebo skresľovaním vlastnej úlohy v geopolitických projektoch.

Existuje dôvod domnievať sa, že súčasná destabilizácia východnej hranice medzi EÚ a Ukrajinou je akčným plánom schváleným Kremľom. Rusko využíva osvedčené metódy nátlaku na dosiahnutie svojich zahraničnopolitických cieľov,” uzatvára European Affairs.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com